جهت برقراری اتصال تجهیزات  اتوماسیون‌های اداری، نصب و ارتباط بین تمام سیستم‌های امنیتی مانند دوربین‌های مداربسته، سیم کشی برق ساختمان شو شبکه به کابل کشی نیاز است. این کابل کشی باید در یک بستر فیزیکی مناسب ایجاد انجام شود که داده‌ها  در یک محیط ایمن انتقال یابند و بهترین وسیله ای که برای سازماندهی کابل و سیم های چنین سناریوهایی استفاده می‌شود داکت شبکه است.

داکت شبکه در واقع یکی از کاربردی ترین ابزاری است که میتواند به طور موثری سیم و کابل‌های مورد نیاز تجهیزات مختلف شبکه و برق را پنهان و مرتب کند.  بدون استفاده از داکت شبکه، سیم ها دچار به هم ریختگی می‌شوند و ممکن است خرابی‌هایی در ساختار شبکه به وجود بیآید.

اگر در مراحل اولیه راه اندازی یک شبکه سیم کشی و کابل کشی شبکه به نادرستی و غیر استاندارد پیش برود و در نهایت باعث کاهش بازدهی شبکه خواهد شد از این رو توصیه میشود از ابتدا به فکر سازماندهی کابل و سیم ها باشید.

تفاوت داکت شبکه و ترانکینگ چیست؟

داکت کانالی معمولاً  از جنس پلاستیک یا پی وی سی است که برای عبور کابل‌های شبکه، کابل‌های تلفن و همچنین کارهای برق که مربوط به سیستم و تجهیزات شبکه مانند انواع دوربین مداربسته هستند، به کار برده می‌شود. داکت شبکه یک بستر مناسب را برای سیستم سیم و کابل‌های شبکه ایجاد می‌کند که علاوه بر ایجاد حفاظت برای سیم و کابل، ظاهر زیبایی ایجاد می‌کند.

ترانکینگ هم ابزاری مستطیل شکل است که برای منظم کردن و حفظ ایمنی کابل شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تفاوت اصلی آن با داکت شبکه این است که فضای اضافی برای سایر تجهیزات الکتریکی مانند پریز، کیستون شبکه و فراهم میآورد الکتریکی و ترانک کابل برای پنهان کردن و ایمن کردن کابل ها ایجاد می کنند.

استفاده از داکت شبکه و ترانکینگ مانع گره خوردن کابل‌های شبکه و سیم‌ها به یکدیگر می‌شود و آنها را به صورت منظم دسته بندی می‌کنند.

داکت شبکه

نکات مهم در داکت کشی شبکه

در شرایطی برای افزایش زیبایی کار لوله های روکار را نیز درون داکت های شبکه قرار می دهند. کیفیت بالای کابل کشی در شبکه و بستر مناسب و آن عامل اصلی یکپارچگی و استاندارد بودن شبکه می باشد.

بعد از مرحله طراحی شبکه مرحله کابل کشی شبکه آغاز خواهد شد و نیازمند است که در این بخش همه استانداردها و اصول پیاده سازی زیر ساخت شبکه رعایت شود

علاوه بر اینکه کابل کشی شبکه به درستی انجام شود طرح و سلیقه برای زیباسازی بستر کابل شبکه نیز دارا باشد.

داکت شبکه مورد استفاده باید بسیار محکم باشد و طبق اصول و استانداردی محکم به دیوار یا سقف با پیچ نصب گردد.

استفاده از میخ یا هر ابزار غیر استاندارد دیگری مانند چسب به منظور نصب داکت ها و داکت کشی در نهایت کیفیت کار را پایین می آورد.

زاویه ی کنج ها را باید به خوبی با هم هماهنگ گردد.

هدف اصلی داکت کشی شبکه پنهان شدن سیم ها و دیده نشدن کابلهای شبکه می باشد بنابراین  توجه کنید که  هیچ سیمی از داکت شبکه بیرون نباشد و داکت کشی شبکه به درستی انجام شود.

ایمنی بسیار مهم است توجه کنید که کابل های شبکه دچار فشار یا پارگی قرار نشوند همچنین استانداردهای لازم را در داکت کشی شبکه را رعایت کنید.

ایمنی محیط کار را نیز در نظر بگیرید و شرایطی که قرار است در آن داکت کشی و کابل کشی شبکه انجام شود را مد نظر قرار دهید

به این علت که هدف اصلی داکت کشی شبکه پنهان‌کردن کابل ها و زیباسازی ساختار می باشد حتماً از سلیقه کارفرما نیز استفاده کنید و دکور و ظاهر کار را نیز در نظر بگیرید.

خرید داکت

اگر شما نیز یک شبکه دارید نیاز است کابل کشی صحیح و داکت کشی شبکه درست را انجام دهید می توانید از کارشناسان و مشاوران ما برای انجام یک داکت شبکه صحیح کمک بگیرید.

بدین بدین صورت که می توانید از طریق آنلاین یا تماس با کارشناسان مرکز ما از روش داکت  شبکه مناسب شرایط خودتا سوال بپرسید و نسبت به خرید انواع مختلف داکت اقدام کنید.

 

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *