تجهیزات رک

توضیحات

 

رک چیست؟

رک یک وسیله قفسه مانند در مرکز داده است. آنها در مدل های مختلفی عرضه می شوند که هر کدام می توانند طراحی کلی متفاوتی داشته باشند.

منظوراز تجهیزات رک چیست؟

تمام تجهیزاتی که درون رک قرار می‌گیرند در دودسته اصلی و پشتیبان قرار می‌گیرند. تجهیزات اصلی مانند سرور، روتر، سوئیچ، هاب کار اصلی و عملکردهای شبکه را انجام می‌دهند و تجهیزات پشتیبان مثل سینی رک، نگهدانده کابل، بلانک نقش پشتیبان تجهیزات اصلی را برعهده دارند و کارسازمان‌دهی، نظم‌دهی درون رک را برعهده دارند.

این تجهیزات همگی درون رک قرار می‌گیرند و با نام تجهیزات رک شناخته می‌شوند. منظور ازتجهیزات رک همان تجهیزات پشتیبان رک یا متعلقات رک است.

چرا ازتجهیزات رک استفاده کنیم؟

اگر تجهیزات پشتیبان دررک وجود نداشته باشند، عملکرد شبکه مختل نمی‌شود ولی استفاده ازآن باعث بهبود علمکرد شبکه و دستگاه‌های مهم شبکه شود. در ادامه مهم ترین دلایل استفاده از تجهیزات رک آورده شده است.‌

معمولا درون رک سرور قطعات سخت افزاری مهم مثل روتر قرارمی‌گیرد این دستگاه‌ها هم از لحاظ مالی و لحاظ غیرمالی ارزشمند هستند. هردستگاهی که به نفع بهبود عملکرد این دستگاه‌ها به رک اضافه شود قطعا منفعت مالی دارد و باعث بهبود عملکرد شبکه می‌شود.

دستگاه‌های شبکه مثل سرور درحین کار گرمای تولید می‌کنند ولی برای کارکرد موثر باید در دمای مناسب باشند. برخی از تجهیزات رک بهینه سازی جریان هوا طراحی شده‌اند.

برخی از تجهیزات رک وظیفه سازماندهی کابل و تجهیزات درون رک را برعهده دارند. نظم و سازماندهی دستگاه‌های شبکه، عیب‌یابی آنها را آسان‌تر می‌کند.

انواع متعلقات رک

نگهدارنده کابل رک

تمام تجهیزات موجود در یک قفسه سرور ممکن است به نوعی به سیم برق ، کابل شبکه و سایر کابل‌ها نیاز داشته باشند. اگرهر سیم و کابلی که به دستگاه درون رک میرود، رها شود، بی نظمی و پراکنده درون رک نتیجه آن خواهد بود. این ابزار وظیفه سازماندهی و مرتب نگه داشتن کابل‌ها درون رک را برعهده دارد.

بلانک پنل

پانل‌های خالی قطعات پلاستیکی یا فلزی هستند که برای پرکردن فضاهای خالی درون رک استفاده می‌شوند. این پانل همچنین با نظم دهی به اجزای درون رک، به بهبود جریان درون رک کمک می‌کنند. بلانک پنل ها یکی از مهم ترین متعلقات رک به شمار می‌آیند.

 

سینی رک دیواری

سینی رک وظیفه نظم دادن درون رک را برعهده دارد. با این وسیله میتوان درون رک را طبقه بندی و تجهیزات درون رک را درون سینی قرار داد.

اگر از سینی رک استفاده شود، فضای درون رک بازو مرتب می‌شود اگر از سینی رک پنجره‌ای استفاده شود امکان عبورهوا بین تجهیزات رک فراهم می‌شود.

فن رک

از فن رک برای کمک به تسهیل جریان هوا در داخل قفسه با اضافه کردن تهویه در جایی که بیشتر مورد نیاز است استفاده می شود. فن‌های قفسه را می توان در درهای رک ، طرفین رک و سقف‌های رک نصب کرد.

لایت پنل

این ابزارروشنایی درون رک را تامین می‌کند. لایت پنل درون رک باعث دید بهتر کارشناس می‌شود و کارعیب‌یابی و تعمیر را راحت ترمی‌کند. چراغ‌های LED متداول ترین لایت پنل‌هایی است که درون رک برای ایجاد روشنایی به کار برده می‌شود.

 

پاور ماژول

همانطور که گفته شد تجهیزات مختلفی چون مختلف از جمله سرور، روتر، سوئیچ و غیره درون رک قرار می‌گیرد. تمام تجهیزات فعال ذکر شده به ولتاژ 220AC نیاز دارند، برق ورودی به رک باید در بین تجهیزات مختلف رک توزیع شود.

تامین و توزیع برق درون رک نیز یک چالش است. موردی که مسئولیت توزیع برق را بر عهده دارد “AC PDU” یا “پاورماژول ” نامیده می‌شود. PDU های AC در انواع افقی و عمودی تولید می‌شوند.

کانکتور یا سوکت ورودی برق درد پاور ماژول دارای سیم زمین یا ارت است و بنابراین ملاحظات امنیتی در ساخت آن رعایت شده است.

پاورماژول در پورت‌های مختلف تولید می‌شود، شما می‌توانید با توجه به نیاز و تعداد تجهیزات رک خود پاور ماژول مورد نیاز خود را خریداری کنید. قیمت پاور ماژول رک تا حد زیادی به تعداد پورت‌های آن بستگی دارد.

 

خرید تجهیزات رک

همانطورکه می‌دانید رک‌ها دارای تنوع اندازه هستند. بنابراین تنوع متعلقات رک نیز باید زیاد باشد. فروشگاه اینترنتی کارن شبکه انواع تجهیزات رک را برای شما فراهم کرده است.
شما می‌توانید با توجه به نوع و اندازه رک شبکه تان، تجهیزات مورد نظرتان را خریداری کنید.

صفحه اصلیتماسارتباط با ما