مودم

نمایش یک نتیجه

مودم چیست؟

مودم یک دستگاه شبکه است که هم سیگنال‌های آنالوگ (امواج سینوسی) را  به سیگنال های دیجتال و بالعاکس تبدیل میکند این کار را مدوله کردن می‌گویند علاوه برآن مودم اطلاعات دیجیتال را برای رمزگذاری و رمزگشایی می‌کند.

مودم‌ها وظایف تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجتال و دیجیتال به آنالوگ  را به طور همزمان انجام می دهند و به همین دلیل، اصطلاح ترکیبی “مدوله” و “درمودله” برای مودم‌ها به کار برده می‌شود.
درحال حاضر، دسترسی به اینترنت بیشتر با استفاده از مودم‌های پهن باند پرسرعت صورت می‌گیرد.

 مودم چگونه کارمی‌کند؟

فناوری رایانه صرفاً دیجیتالی است، یعنی برای انتقال و دریافت اطلاعات به صفرو یک متکی است، فناوری تلفن، آنالوگ است، به این معنی که از سیگنال‌های الکتریکی دائماً متغیر برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند.

اکنون، ما خطوط تلفنی داریم که آنالوگ هستند و در طرف دیگر از فناوری‌های رایانه‌ای (مانند لپ تاپ، رایانه‌های رومیزی و غیره) که کاملا دیجیتالی هستند. چگونه آنها را وادار می کنید که با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و اطلاعات رد و بدل کنند؟ راه حل این است که از مودم استفاده کنید.

یک مودم دارای دو پورت اصلی است، یکی آن را به خط تلفن (یا کابلی که ارائه دهنده خدمات اینترنت شما ارائه می دهد) وصل می‌شود و پورت دیگربه رایانه شما (یا روتر WiFi) متصل می‌شود.

انواع مودم

مودم داخلی

مودم‌های داخلی کارت مودم یک جزء داخلی است که روی اسلات مادربرد PCI  قرار می‌گیرد. مودم‌های داخلی معمولاً از خطوط ثابت تلفن برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند. امروزه این نوع مودم‌ها نسبت به انواع اکسترنال محبوبیت کمتری دارند.

مودم خارجی

مودم های خارجی یا مودم اکسترنال یک دستگاه مستقل است که خارج از کامپیوتر قرار می‌گیرد و دارای برق مستقل است.

مودم‌های خارجی معمولا دارای چراغ‌هایی هستند که وضعیت اتصال را نشان می‌دهد. چنین مودم‌هایی می‌توانند از کابل یا DSL برای اینترنت پهن باند یا خطوط تلفن برای اینترنت Dial-up استفاده کنند. مودم های خارجی خود انواع مختلفی دارند.

مودم DSL و ADSL

مودم DSL که به آن مودم نامتقارن نیز گفته می‌شود یکی ازرایج‌ترین مودم‌های خارجی است. این مودم همان خدمات مودم‌های Dial-up را ارائه می‌دهد با این تفاوت که سرعتی که ارائه می‌دهد  بسیار بیشتر است و البته ساختار فنی مودم‌های DSL با سایرمودم‌های خارجی تفاوت‌هایی دارد.

مودم ADSL یکی از معروف ترین نوه مودم های خانواده adsl است ADSL به معنای (خط مشترک دیجیتال نامتقارن) است که انتقال سریع داده‌ها را با پهنای باند بالا در خطوط تلفن سیم مسی به خانه‌ها و مشاغل ممکن می‌کند.

برخلاف خدمات خطوط تلفن مسی معمولی، ADSL اتصالات پهن باند همیشه در دسترس را فراهم می‌کند. اگر به دنبال بهترین مودم خانگی adslهستید مودم های ADSL و VSL بهترین انواع هستند.

خرید مودم

اگر قصد خرید مودم دارید بهترمولفه های زیادی ممکن است برای شما مهم باشد ولی مولفه هایی که ذکر کرده ایم بسیار تاثیر گذار خواهد بود

پوشش دهی یکی از مولفه های مهم در خرید مودم است. پوشش دهی مودم‌های ADSL تا حد زیادی به نوع برند و مدل آن بستگی دارد. گاهی لازم است از مودم‌های دارای چند آنتن خریداری شود تا پوشش دهی بهتری داشته باشید.

قیمت: قیمت مودم وای فای خانگی با توجه به برندهای مختلف، متفاوت است. حداکثر انتقال داده، پوشش دهی و سرعت داده نیز درقیمت مودم موثر است.  درحین خرید باید توجه داشته باشید که  چند کاربراز یک مودم استفاده میکنند چراکه تعدد استفاده از مودم در انتخاب و خرید نوع آن موثر است.