داکت شبکه

توضیحات

داکت شبکه چیست؟

داکت شبکه برق همانطور که از نام آن پیداست محفظه‌ای مستطیل شکل است که کابل‌های برق را احاطه کرده است. کاربرد اصلی آن محافظت از سیم‌ها از آسیب است. داکت شبکه نه تنها از سیم و کابل محافظت می‌کند بلکه ایمنی را برای کارکنان و مردم به ارمغان میآورد.

اهمیت داکت در مکان‌هایی که حجم سیم و کابل استفاده شده زیاد است و سیم کشی نیاز به نظم و ساختار یافتگی دارد، آشکار می‌شود.

انواع داکت

  • داکت دیواری

معمول ترین نوع داکت نوع دیواری آن است که برای اتصال گروهی از سیم‌های برق روی دیوار استفاده می‌شود. کابل‌ها با توجه به شبکه ممکن از همه جا عبور کنند.

اگرکابل به جای این که درون داکت به طور منظم قرار بگیرند روی دیوار یا در بالای زمین رها شوند ممکن است دچار هوازدگی و حوادث شوند و حتی ممکن است و در معرض آسیب‌هایی چون آسیب‌های فیزیکی مثل ساییدگی خواهند بود.
داکت سیم برق معمول‌ترین داکت دیواری است که گروهی از سیم‌های برق را در خود جای می‌دهد تا سیم‌ها ظاهر منظمی داشته باشند ساختاریافته و منظم باشند. در شکل زیر یک نوع داکت ساده را مشاهده می‌کنید.

داکت دیواری

  • داکت شیاردار

در مواقعی که جریان هوا درون داکت مدنظر باشد از داکت شیار دارد استفاده می‌شود. این نوع داکت بیشتر در تابو برق استفاده می‌شود.

در این نوع داکت به دلیل وجود شیارهایی که روی بدنه داکت وجود دارد، امکان مشاهده کابل و سیم‌های درون داکت وجود دارد. میتوان از این شیارها برای ایجاد انشعاب استفاده کرد. شکل زیر یک نمونه داکت شیاردار را نشان می‌دهد.

  • داکت زیرزمینی

سیم و کابل‌ کشی زیرزمینی غیرقابل اجتناب است. گاهی لازم است که مجرای برق به دلایل مختلف زیرزمین اجرا شود.
در چنین مواقعی شرکت‌های برق از داکت زیرزمینی برای حفاظت ایمن نگه داشتن کابل و کاهش خطر اختلال از داکت زیرزمینی استفاده می‌کنند. با این کارسیم‌ها و کابل‌های زیرزمینی در برابر آسیب طوفان، تصادف یا جوندگی حیوانات درآمان خواهند بود.

  • داکت قرنیزی

این نوع داکت استفاده زیادی ندارد. محل استفاده این داکت گوشه دیوار است. درواقع اگر سیم و کابل‌های شما از کنار دیوارعبور می‌کند، می‌توانید از این داکت استفاده کنید.

داکت‌ها در ایجاد محیطی زیبا نقش دارند. داکت‌ها به هم ریختگی کابل‌ها و سیم‌ها را از بین می‌برند و همه سیم ها را منسجم می‌کنند. علاوه برآن داکت‌هایی وجود دارند که با طراحی منحصر به فرد خود زیبایی خاصی را به محیط می‌بخشند داکت‌های کمانی با درب کمانی شکل خود نوعی داکت تزیینی هم به شمار میآیند. شکل ریر یک داکت کمانی را نشان میدهد.

علاوه برآن برخی از داکت‌ها، به خصوص داکت‌هایی که در اندازه پهن ساخته می‌شوند، تقسسیم شده یا پارتیشن بندی شده هستند. تا اثر نویز سیم های مجاور را به حداقل برسانند.

برندهای برتر تولید کننده داکت شبکه

برند های برتر داکت

از آنجایی که داکت در سیم کشی و شبکه بسیارپرکاربرد است شرکت‌های خارجی و داخلی بسیاری این محصول را تولید و روانه بازار می‌کنند. تنوع و کیفیت برندهای داخلی به اندازه کافی خوب است و نیازی به استفاده از برندهای خارجی نیست. در ادامه به معرفی چند برند معروف که در تولید داکت عملکرد خوبی داشته اند، می‌پردازیم.

داکت سوپیتا: این برند یکی از بهترین برندهای تولید کننده داکت است که همه انواع  داکت از ساده گرفته تا قرنیزی را تولید می‌کند.

تنوع رنگ در این داکت سفید، طوسی و طرح چوب است که میتوان آن را با رنگ دیوار یا محل کار هماهنگ کرد برخی از داکت‌ها قابلیت رنگ آمیزی دارند. برای راحتی کار برق کاران داکت‌های این برند دارای برچسب و بدون برچسب عرضه می‌شوند.

داکت البرز: این برند در ساخت داکت و ترانگینگ بسیار موفق عمل کرده است. داکت های باکیفیت البرزاز نوع ساده، زیرزمینی، قرنیزی و به صورت شیاردار و پارتیشن بندی شده نیزعرضه می‌شوند. داکت‌های دارای برچسب البرز کار را برای کسانی که با داکت کار می‌کنند، آسان می‌کند.

داکت دانوب: شرکت دانوب یکی از برندهای برتر تولید کننده ترانک و داکت است. داکت‌های این شرکت از نوع ساده و زیرزمینی هستند و از کیفیت بالایی برخوردارند.

قیمت داکت

قیمت داکت تا حدود زیادی به برند و اندازه داکت بستگی دارد. تنوع اندازه داکت زیاد است و در طول و عمق‌های مختلف تولید می‌شوند.  خوبی برندهای این است که از مواد باکیفیتی استفاده می‌کنند و مقاومت برتری را به ارمغان میآورد.
برای اطلاع از قیمت و دریافت مشاوره با با کارشناسان فروشگاه اینترنتی مازکابل در ارتباط باشید.

داکت شبکه لگراند

داکت شبکه لگراند یک نوع محفظه پلاستیکی است که برای عبور و نگهداری سیم و کابل‌های شبکه و برق در محیط‌های مسقف استفاده می‌شود. داکت شبکه لگراند باعث می‌شود که سیم‌کشی ظاهری زیباتر و ایمن‌تر داشته باشد و از آسیب‌های فیزیکی و حرارتی جلوگیری کند. داکت شبکه لگراند به شکل‌های مختلفی مانند داکت ساده، داکت شیاردار، داکت کف خواب و داکت زاویه تولید و عرضه می‌شود.

داکت شبکه های ارتباطی

داکت شبکه های ارتباطی برای عبور و نگهداری کابل‌های شبکه و برق در محیط‌های مسقف کاربرد دارند. این داکت‌ها باعث می‌شوند که سیم‌کشی ظاهری زیباتر و ایمن‌تر داشته باشد و از آسیب‌های فیزیکی و حرارتی جلوگیری کند. داکت‌ها به شکل‌های مختلفی مانند داکت ساده، داکت شیاردار، داکت کف خواب و داکت زاویه تولید و عرضه می‌شوند.

داکت شبکه توکار

داکت شبکه توکار یک نوع داکت شبکه است که برای عبور و نگهداری کابل‌های شبکه و برق در محیط‌هایی که لوله‌کشی روکار انجام شده است، استفاده می‌شود. داکت شبکه توکار باعث می‌شود که لوله‌های روکار ظاهری زیباتر و مرتب‌تر داشته باشند و از آسیب‌های فیزیکی و حرارتی جلوگیری کنند. داکت شبکه توکار معمولا از جنس PVC یا LSZH ساخته می‌شود و به رنگ‌های مختلفی موجود است.

صفحه اصلیتماسارتباط با ما