کیستون شبکه

توضیحات

کیستون شبکه چیست؟

کیستون در اصطلاح یک اتصال دهنده مادگی است که در ارتباطات داده، به ویژه شبکه‌های محلی (LAN) استفاده می‌شود. کیستون‌های شبکه معمولاً در صفحه دیواری، باکس‌های توکار و روکار یا پچ پنل نصب می‌شوند. کیستون‌ها معمولا به کانکتورهایی که در انتهای کابل یا سیم قراردارند، متصل شده و داده رد و بدل می‌کنند.

انواع کیستون شبکه

کیستون RJ45 ماژول دوشاخه ای است که برای نصب قطعات الکتریکی ولتاژ پایین طراحی شده است. می توانید آن را به باکس‌های روکار و پچ پنل ببینید. این کیستون به عنوان کیستون شبکه شناخته می‌شود. هردسته کابل به اترنت کیستون دسته خود متصل می‌شود، به عنوان مثال، کیستون Cat5e به کابل Cat5e متصل می‌شود.

تنوع کیستون‌ها باتوجه به کابلی که به آن متصل می‌شود، متفاوت است. متداول ترین کیستون شبکه متعلق به دسته‌های CAT5  تا   CAT7می‌باشد. البته کیستون دسته CAT5 برای اتصال سیم تلفن به کار برده می‌شود و دیگر در اتصالات شبکه کاربردی ندارد.

طبقه بندی کیستون شبکه از لحاظ نویزپذیری

کیستون‌ها از لحاظ نویزپذیر در دو نوع فاقد محافظ و دارای محافظ ساخته می‌شوند. اگر بخواهیم نگاه دقیق تری داشته باشیم کیستون شبکه به دو نوع UTP ,SFTP تقسیم می‌شوند.

نوع SFTP دارای شیلد محافظ است و در برابرنویز مقاومت دارد. این نوع کیستون معمولا فلزی است. درنوع UTP هیچ گونه تدابیری برای مقابله با نویز در نظر گرفته نشده است و برای محل‌های پر نویز مناسب نیست.

کیستون پهن یا باریک

تفاوت این دو در اندازه شان است به طوری که  یک کیستون پهن معادل دو کیستون باریک فضا اشغال میکند از این رو در کاربردهایی مثل استفاده از کیستون ها در ترانکینگ باید به این نکته دقت کرد. چراکه یک کیستون پهن نیاز به یک کارد ماژول در ترانکینگ دارد این در حالی است که میتوان  دو کیستون باریک روی کادر ماژول ترانکینگ نصب کرد.

استفاده از کیستون‌های باریک یا پهن تا حد زیادی به فضایی که از کیستون استفاده می‌شود، بستگی دارد. اگر فضای اشغالی محدودیت دارید از کیستون باریک استفاده کنید.

برندهای برتر تولید کننده کیستون شبکه

دو برند نگزنس و لگراند در بازار ایران و البته جهان در تولید کیستون شبکه بسیارموفق عمل کرده‌اند. تفاوت این دو در این است که برای نصب کیستون نگزنس به پچ پنل یا هرمحلی باید از ابزارکمک گرفت ولی برای نصب کیستون شبکه لگراند نیازی به ابزرا خاصی نیست.

صفحه اصلیتماسارتباط با ما