کابل شبکه

توضیحات

کابل شبکه یا LAN چیست؟

کابل شبکه برای ایجاد بستر یک شبکه کامپیوتری است که درآن داده‌ها یا به بیان ساده‌تر اسناد و فایل‌ها از یک کامپیوتربه کامپیوتر دیگر منتقل شوند یا تجهیزاتی چون پرینتر یا اسکنر به اشتراک گذاشته شوند. یک شبکه LAN یا محلی از تجهیزات شبکه و مجموعه‌ای از کامپیوترها تشکیل شده است.

اصولا زیرساخت‌های شبکه محلی توسط کابل به هم متصل می‌شود. انواع مختلفی از کابل وجود دارد که تجهیزات شبکه را به هم وصل میکند و بستری را مهیا میکند تا انتقال داده به بهترین نحو ممکن صورت گیرد. آنها حامل داده هستند به واسطه کابل شبکه داده‌ها از یک مکان به مکان دیگر جریان پیدا می کنند.

مهم این است که سرعت تجهیزات شبکه و کارکرد شبکه خود را شناسایی کرده و بهترین کابل شبکه را برای شبکه خود انتخاب کنید.

کابل شبکه

تفاوت ساختار انواع کابل شبکه

تفاوت اصلی انواع کابل شبکه در ساختار آنهاست. هدف از طراحی ساختار متفاوت، کاربردهای متفاوت، جلوگیری از تداخل و نویز است.

اصولا تابیدن سیم‌های مسی در زوج سیم‌های به هم تابیده (TP)  این است که اثر نویز مغناطیسی حاصل از عبور جریان برق را به حداقل برسد.

برای درک بهتر انواع کابل‌های شبکه مسی که  مورد استفاده قرار میگیرد، در ادامه توضیحات کاملی شرح داده شده است.

محافظ کابل شبکه به عنوان یک مانع برای تداخل الکترومغناطیسی (EMI)، تداخل فرکانس رادیویی (RFI) و تداخل بین جفت‌های به هم تابیده و کابل‌های مجاور عمل می‌کند. همچنین از تداخل سیگنال کابل یا تجهیزات اطراف جلوگیری می کند.

این که زوج سیم به هم تابیده دارای فویل یا شیلد محافظتی باشد تا حدود زیادی تعیین کننده این است که کابل شبکه شما تا چه حد در برابر انواع نویز محافظ است.

انواع کابل شبکه 

کابل شبکه UTP

کابل شبکه UTP که به نام U/UTP نیز شناخته می‌شود، در حال حاضر پرفروش‌ترین و رایج ترین کابل شبکه است که از جفت سیم‌های به هم تابیده شده تشکیل شده است.

کابل شبکه UTP هیچ محافظتی ندارد، پیچش متقارن در سیم‌ها یک خط انتقال متعادل ایجاد می‌کند که به کاهش نویز الکتریکی و مغناطیسی EMI کمک می‌کند.

نرخ‌های مختلف پیچش درهر جفت برای کاهش تداخل بسیار کمک کننده است. در کابل‌های دسته بالاتر، ممکن است یک پرکننده متقاطع نیز قرار داده شود که جفت‌های به هم تابیده را از هم جدا کند این کار تداخل از کابل‌های مجاور و خارج از کابل کم میکند. دو نوع زوج سیم مسی وجود دارد. زوج سیم به هم تابیده بدون محافظ کابل شبکه UTP نامیده می‌شود.

کابل شبکه utp

کابل شبکه FTP

کابل شبکه FTP که به عنوان U/FTP هم شناخته می‌شود، دارای یک محافظ فویل کلی است که در اطراف همه جفت‌های پیچ خورده قرار دارد ولی تک تک زوج سیم‌های به هم تابیده بدون محافظ هستند و فویل محافظتی فقط مختص مجموعه زوج سیم‌هاست. اگرسیم تخلیه به درستی وصل شود، نویز که همان سیگنال ناخواسته است به زمین هدایت می شود و محافظت بیشتری در برابر EMI/RFI ارائه می‌دهد.

کابل شبکه SFTP

کابل شبکه SFTP  علاوه بر فویلی که در نوع FTP وجود دارد دارای یک محافظ بافته شده ( شیلد) روی تمامی زوج سیم‌هاست. کابل SFTP محافظت موثری در برابر EMI، تداخلات درون کابل و خارج از کابل  ایجاد میکند. همچنین به دلیل شیلد اضافی، اتصال به زمین بسیار بهتری را ارائه می دهد.

بهترین کابل شبکه ارزان کدام است؟

انواع مختلفی کابل شبکه به کار برده می‌شود. تفاوت اصلی این کابل‌ها در پهنای باند، سرعت انتقال داده و حداکثر طول توصیه شده برای بهترین کاربرد در آنهاست.

پرکاربردترین کابل شبکه با توجه به ملاحظات قیمت، کابل شبکه مسی در  زیرساخت شبکه دارد. در شرایط واقعی، جهش بزرگی در هزینه‌ها وجود ندارد. در شبکه‌های کوچک قیمت کابل شبکه چیزی نیست که نگران آن باشیم چراکه در مقیاس کوچک تفاوت عمده‌ای مشاهده نمی‌کنیم.

همان طور که گفته شده کابل شبکه UTP، پرکاربردترین و رایج‌ترین نوع کابل شبکه است. این کابل انواع مختلفی دارد که در چند دسته قرار میگیرند. در ادامه به توضیح دسته‌های این نوع کابل شبکه میپردازیم و توضیح مختصری از هرکدام ارائه میدهیم.

کابل شبکه ارزان

طبقه‌بندی کابل شبکه

کابل‌های شبکه با توجه به پهنای باند و سرعت انتقال دیتا طبقه‌بندی می‌شوند. به جدول زیر دقت کنید

طبقه بندی فرکانس سیگنال پهنای باند نوع کابل
Cat 3 16MHz 10Mbps UTP
Cat 4 20MHz 16Mbps UTP
Cat 5 100MHz 100Mbps UTP
Cat 5e 100MHz 1Gbps UTP
Cat 6 250MHz 10Gbps UTP
Cat 6a 500MHz 10Gbps F/UTP or U/FTP
Cat 7 600MHz 10Gbps F/FTP or S/FTP
Cat 7a 1GHz 10Gbps F/FTP or S/FTP

در ادامه انواع کابل شبکه پرمصرف بر اساس طبقه‌بندی ( category که به اختصار cat  گفته می‌شود) می‌پردازیم.

کابل شبکه Cat5

کابل شبکه cat5 سرعت 100 مگابیت در ثانیه تا 100 متر را پشتیبانی می‌کند. این کابل از چهارجفت سیم به هم تابیده در چهار رنگ تشکیل شده است.

کابل شبکه رده 5 که معمولاً به آن Cat5 می‌گویند، یک زوج سیم به هم تابیده است که  برای شبکه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کابل عملکردی تا 100 مگاهرتز را ارائه می‌دهد.

امروزه کابرد این کابل در شبکه بیشتر در انتقال سیگنال‌هایی مانند تلفن و ویدئو است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که حداکثر طولی که این کابل می‌تواند داده را بدون افت انتقال دهد حدود نود متر است. بالا‌تر از این طول شما نیاز به تجهیزات کمکی چون سوئیچ یا تکرارکننده دارید.

کابل شبکه cat5

کابل شبکه Cat5e

کابل شبکه CAT5e  در واقع توسعه یافته شده از cat5 است. “e” درکابل Cat 5e مخفف “Enhanced” است یعنی بهبودیافته هیچ تفاوت فیزیکی بین کابل‌های Cat5 و Cat5e وجود ندارد. سرعت 1 گیگابیت در ثانیه برای 100 متر را پشتیبانی می کند. با این حال، هدف اصلی سازندگان کابل‌های Cat5e رد کردن استانداردهای دقیق‌تر است تا انتقال سیگنال ناخواسته بین کانال‌های ارتباطی (crosstalk) حذف بشود  Cat5e در حال حاضر متداول‌ترین کابلی است که در شبکه‌های لن استفاده می‌شود دلیل آن هم هزینه تولید پایین و پشتیبانی از سرعت‌های بالاتر نسبت به کابل‌های Cat5 است. زوج سیم‌های به هم تابیده کابل شبکه CAT5e معمولا در رنگ‌های مشکی، خاکستری، سفید، قرمز، آبی، زرد و سبز ارائه می‌شود.

کابل شبکه Cat6

کابل شبکه Cat6 از پهنای باند بالاتری نسبت به کابل‌های Cat5 و Cat5e برخورداراند. این نوع کابل شبکه  معمولاً مجهز به محافظ جدا کننده در بین 2 زوج هستند. محافظ گفته شده از زوج‌های به هم تابیده درون کابل اترنت محافظت می‌کند که برای جلوگیری  از تداخل و نویز بسیار مفید است.

کابل‌ شبکه Cat6 از نظر فنی تا سرعت 10گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کنند البته این سرعت تا 90 متری برآورد شده است.  این سرعت ارزان تمام نمی‌شود، کابل Cat6 گرانتر از انواع Cat5 است.

کابل شبکه Cat6a

کابل شبکه Cat6a نسخه بهبود یافته کابل شبکه cat6  است. این کابل انتقال داده با سرعت بسیار بالا تا 10گیگا بیت در ثانیه در طول صد متر را پشتیبانی می‌کند.

در عنوان کابل شبکه Cat6a حرف “a” مخفف “ارتقا یافته” است. کابل‌های مبتنی بر این استاندارد با پشتیبانی از دو برابر حداکثر پهنای باند، یک پله بالاتر از نسخه‌های Cat6 هستند. این کابل همچنین قادر به حفظ سرعت انتقال در مسافت طولانی‌تر هستند. کابل‌های شبکه Cat6a دارای محافظ هستند، و روکش – که به اندازه کافی ضخیم است تا تداخل را از بین ببرد – کابل بسیار متراکم‌تری را به وجود میاورد همین عامل  انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به Cat 6 ایجاد می‌کند.

کابل شبکه CAT6a  در میان کسانی که به سرعت و قابلیت اطمینان نیاز دارند محبوبیت پیدا کرده است. این کابل کوچک‌تر از سایر کابل‌هاست و کار کردن با آن‌ آسان‌تر است.

مقایسه cat6 و cat7

کابل شبکه Cat7

کابل شبکه Cat7 شامل چهار جفت سیم به هم تابیده است. انتقال داده در این کابل تا 100 گیگا بیت در ثانیه برای طول 15 متر برآورد شده است.
این نوع کابل شبکه برای جلوگیری از تداخلی که ممکن است در اثر سیم کشی برق اطراف و نور فلورسنت ایجاد شود، جلوگیری میکند.

با کابل شبکه CAT7، می توانید یک سیستم کابل کشی قابل ارتقا و انعطاف پذیر ایجاد کنید که هزینه سیم کشی مجدد برای ویژگی‌های جدید را در آینده صرفه جویی می‌کند.
سطح مقطع مسی کابل CAT7  نسبت به CAT5 بزرگتر و در برابر تداخل بسیار انعطاف پذیرتر است.

کابل شبکه CAT7 دارای یک سپر کلی و همچنین محافظ جداگانه برای هر جفت سیم به هم تابیده است.
این کابل گران‌تر است ولی بادوام‌ترین کابل نیز محسوب می‌شود و طول عمر بیشتری نسبت به CAT5 و CAT6 دارد  و بهترین انتخاب برای سیم‌کشی با در نظر گرفتن آینده است.

از آنجایی که اکثر کابل‌های اترنت نسبتاً ارزان هستند، بحثی برای خرید کابل‌های Cat7 وجود دارد – به خصوص برای کابل‌های کوتاه‌تر (و در نتیجه ارزان‌تر).

انتخاب این نوع کابل کشی بیشتر برای آینده نگری است و همچنین انتقال سرعت بیشتر در شبکه محلی

دوام در Cat6 و Cat7 نیز متفاوت است. عمر کابل Cat6 حدود 10 سال است در حالی که کابل شبکه Cat7 حدود 15 سال است.

کابل شبکه Cat7A

کابل شبکه CAT7A مانند Cat6 و Cat6A، Cat7 نیز توسعه بیشتر استاندارد Cat7 است. Cat7A که برای پشتیبانی از استانداردهای اتصال اترنت 40 گیگابیتی آینده با فرکانس‌های تا 1000 مگاهرتز طراحی شده است، این کابل توانایی فوق‌العاده ای دارد. در شرایط مناسب می‌تواند اتصالات 40 گیگابیت تا 50 متر و 100 گیگابیت تا 15 متر را پشتیبانی کند.

کابل شبکه Cat7a برای انتقال سیگنال‌های صوتی و داده‌های دیجیتال و آنالوگ با سرعت بسیار بالا مناسب است. کابل‌های Cat7 و Cat7a عملکرد بالایی دارند. ولی برای اتصالات آن باید از کانکتورهای خاص خودش استفاده کرد.

cat7a

 قیمت کابل شبکه

قیمت کابل شبکه به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن برند کابل است. سرعت انتقال داده، عایق‌های اضافی که در ساختار برخی کابل‌های شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد از جمله پارامترهای تعیین کننده قیمت کابل شبکه است.

همچنین انتخاب بهینه کابل شبکه برای ایجاد یک شبکه محلی بسیار مورد اهمیت است. استفاده از کابل با ظرفیت بالا در یک شبکه متوسط باعث افزایش قیمت کابل کشی شبکه در عین حال عدم استفاده از تمامی پهنای باند است.

برای انتخاب بهتر می‌توانید با مشاوران فروش کارن شبکه و یا تکنسین‌های نصب شبکه مشورت کنید.

راهنمای خرید کابل شبکه

این که چه کابل شبکه نیاز شما را بر طرف میکند تا حد زیادی به شرایطی که شبکه در آن برپا می‌شود، محدودیت‌هایی که ممکن است پروژه داشته باشد یا محدودیت‌های هزینه‌ای برمیگردد.

صرف نظر از اینکه قصد دارید چه نوع کابلی را خریداری کنید، به این سادگی‌ها هم نیست که اولین کابلی را که می بینید بخرید و امیدوار باشید که بهترین عملکرد را برای شبکه شما به ارمغان بیاورد.

چرا که همان طور که قبلا گفته شد عملکردد شبکه شما تا حد زیادی به کابل شبکه شما وابسته است.

برای اطمینان از اینکه بهترین کابل شبکه را انتخاب کرده اید،  و مطمئن شوید که خدمات پس از فروش و سرعت مناسب شما چیست می‌توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

فروش کابل شبکه و تجهیزات شبکه

اساساً سه عامل اصلی برای خرید کابل اترنت وجود دارد:

  • طبقه‌بندی کابل شبکه
  • طول متراژ قابل استفاده
  • نوع ساختار کابل شبکه

این سه عامل مهمترین چیزی است که باید در نظر گرفت، زیرا دسته‌های مختلف کابل‌ها می‌توانند سرعت‌ها و سطوح تداخل بسیار متفاوتی داشته باشند. گزینه‌هایی هم وجود دارد که بد نیست به آنها  دقت کنید عبارتند از Cat5e (“e” مخفف پیشرفته)، Cat6 و Cat7.

همانطور که توضیح داده شد، اعداد بالاتر در دسته بندی کابل‌های شبکه به معنای سرعت بیشتر است. Cat5e سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند 100 مگاهرتز دارد،

Cat6 تا سرعت 10 گیگابیت در ثانیه با پهنای باند تا 250 مگاهرتز ارائه می دهد

Cat7 می‌تواند تا سرعت 100 گیگابیت در ثانیه با پهنای باندی را نیز 600 مگاهرتز ارائه دهد.

این نکته معمولا در نظر گرفته نمی‌شود که کابل‌ها محدودیت مسافت دارند . یک کابل دارای حداکثر ظرفیت فاصله است، به این معنی که قبل از از دست دادن سیگنال حداکثر می‌تواند حداکثر طول به خصوصی را طی کند (این عامل به نام تضعیف شناخته میشود).

تفاوت عمده دیگری که در کابل‌های شبکه وجود دارد این است که کابل‌های Cat7 همیشه با محافظ هستند که به کاهش تداخل کمک می‌کند.

کابل‌های شبکه Cat6 گاهی دارای محافظ هستند، اگرچه خرده‌فروشان اغلب نمی‌دانند که چه زمانی این نوع کابل‌ها دارای محافظ هستند و چه زمانی نیستند، ولی موقع خرید باید از وجود محافظ اطمینان حاصل کرد.

کابل شبکه (LAN) | انواع کابل شبکه UTP ،FTP ،SFTP | در طبقه‌بندی Cat5e – Cat6 – Cat6A Cat7 دارای تست فلوک و اورجینال + لیست قیمت کابل شبکه. 91008001-021

خرید اینترنتی کابل راهی آسان برای خرید و دریافت محصول در محل مورد نظر شماست. پروسه خرید بسیار ساده است.

همچنین برای مشاوره قبل از خرید کابل شبکه می‌توانید با مشاورین فروش کارن شبکه در این باره مشورت کنید.

صفحه اصلیتماسارتباط با ما