روتر

توضیحات

روتر چیست؟

روتر یک دستگاه فیزیکی یا مجازی است که برای دریافت، تجزیه و تحلیل و ارسال بسته‌های داده بین شبکه‌های کامپیوتری طراحی شده است. یک روتر آدرس IP مقصد بسته داده را بررسی می‌کند و از هدرها و جداول بسته برای تصمیم‌گیری بهترین راه انتقال بسته‌ استفاده می‌کند. اصولا روتر یک دستگاه هوشمند است به طوریکه مقصد و مسیر را میداند و با توجه به ترافیک و شرایط شبکه بهترین مسیر را انتخاب می‌کند.

مشخصات روتر

یک روتر درمحیط‌های LAN (شبکه محلی) و WAN (شبکه گسترده) استفاده می‌شود. بنابراین از یک روتر برای می‌توان برای تبادل اطلاعات بین نودهای شبکه یا اشتراک اطلاعات بین روترها در یک شبکه یا چند شبکه‌ استفاده کرد.
یک روتراز پروتکل مسیریابی برای انتقال داده‌ها استفاده می کند.
روترها معمولا گرانترین دستگاه شبکه هستند و از سایر دستگاه‌های شبکه مانند سوئیچ و هاب گران‌تر هستند. اصول کار روتر روی توزیع هوشمندانه داده ها ست. بنابراین هوشمندی اولین شاخصه روتراست. هاب و سوئیچ عملکرد هوشمندانه ای ندارند. ازاین رو قیمت آنها کمتر است.

  انواع روتر

روتر وایرلس

روتر بی سیم یا روتر وایرلس دستگاهی است که ارسال و مسیریابی بسته‌های شبکه بی سیم را برعهده دارد و به عنوان یک نقطه دسترسی در یک شبکه محلی عمل می‌کند. این دستگاه بسیار شبیه یک روتر سیمی است با این تفاوت که در روتر وایرلس سیگنال‌های رادیویی بی سیم جایگزین کابل‌ها شده‌اند.

در روتر وایرلس از آنتن برای توزیع سیگنال‌های رادیویی که همان داده‌های شبکه هستند، استفاده می‌شود. روترهای وایرلس برای برای ایجاد WLAN (شبکه‌های محلی بی سیم) بسیار مفید هستند. در شبکه‌های محلی بی‌سیم چندین دستگاه با استفاده از ارتباطات بی‌سیم به هم متصل می‌شود.

برای اتصال به اینترنت روتر وایرلس را به  مودم  وصل می‌کنند. به این صورت دستگاه‌هایی که به روتر وایرلس متصل می‌شوند می‌توانند به اینترنت متصل شوند.

 روتر سیمی

یک روتر سیمی مستقیماً از طریق یک اتصال سیمی به دستگاه متصل می شود. یعنی روتر سیمی به رایانه ها و دستگاه های دیگر از طریق سیم متصل می‌شود تا اطلاعات را از طریق پورت منتقل کند.

برای اتصل به اینترنت نیز روتر سیمی از کابل اترنت برای اتصال به مودم استفاده می‌کند. سپس از کابل‌های جداگانه برای اتصال به یک یا چند دستگاه در شبکه، ایجاد یک شبکه محلی و اتصال دستگاه‌های موجود در آن شبکه به اینترنت استفاده می‌کند.

روتر سیمی یا وایرلس؟

از نظر عملکرد، روترهای سیمی بهترین سرعت ممکن را ارائه می دهند. اکثر اتصالات سیمی دارای پهنای باند 10/100/1000 مگابیت بر ثانیه هستند  روترهای سیمی همچنین اتصال ثابتی دارند زیرا به معنای واقعی کلمه به روتر وصل می‌شوند، در حالی که اتصالات بی سیم  و از راه دور حساس هستند، به این معنی که هرچه از نقطه دسترسی دورتر شوید، اتصال ضعیف می‌شود.

روتر نرم افزاری، لبه و اصلی

علاوه بر روترهای بی سیم و سیمی برای شبکه های محلی کوچک استفاده می‎شوند. انواع مختلفی از روترهای تخصصی وجود دارند که عملکردهای خاصی را انجام می دهند این روترها معمولا در شبکه های بزرگ کاربرد دارند.

روتر  core: برخلاف روترهایی که در یک شبکه محلی خانگی یا تجاری کوچک استفاده می‌شوند، یک روتر core توسط شرکت‌ها و مشاغل بزرگ استفاده می‌شود و

کاربرد روتر core زمانی است که حرف انتقال حجم بالایی از بسته‌های داده در شبکه درمیان باشد. روترهای core در “هسته” یک شبکه کار می کنند و با شبکه‌های خارجی ارتباط برقرار نمی‌کنند.

روتر لبه: در حالی که یک روتر core به طور انحصاری ترافیک داده را در یک شبکه در مقیاس بزرگ مدیریت می کند، یک روتر edge یا لبه هم با روترهای اصلی و هم با شبکه‌های خارجی ارتباط برقرار می کند. روترهای لبه در “لبه” یک شبکه قرار دارند و از BGP (پروتکل دروازه مرزی) برای ارسال و دریافت داده‌ها از سایر شبکه‌های LAN و WAN استفاده می کنند.

روتر مجازی: روتر مجازی یک برنامه نرم افزاری است که همان عملکرد روتر سخت افزاری استاندارد را انجام می‌دهد. در صورت عدم موفقیت، ممکن است از پروتکل افزونگی روتر مجازی (VRRP) برای ایجاد روترهای مجازی اولیه و پشتیبان استفاده کند.

خرید روتر

اولین چیزی که در خرید روتر با آن مواج میشوید اعدادی است که جلوی برند هر روتر نشان داده شده است.  این اعداد نشان دهنده سری روترها هستند مثلا روترهای سری AC، K،N و غیره.  این اعداد تا حدود زیادی نشان دهنده عملکرد و سرعت روترها هستند کارشناسان شبکه با توجه به نیاز خود اقدام به خرید هریک از این روترها می‌کنند.

برندهای برتر تولید کننده روترنکته دیگری که بهتر است در خرید روتر در نظر بگیرید، برند روتر است دو شرکت دی لینک و سیسکو سالهاست در تولید انواع  روتر شایستگی خود را به اثبات رسانده اند. اکثرشبکه‌ها از روترهای این شرکت‌ها استفاده می‌کنند.

قیمت روتر

پوشش دهی، سرعت، عملکرد،سری و برند یک روتر و این که چه تدابیری برای ایجاد امنیت در یک روتر در نظر گرفته شده است می‌تواند تا حدود زیادی روی قیمت روتر تاثیرگذار باشد.

برای اطلاع از قیمت یک روتر بهتر است از همین صفحه مشخصات روتر مورد نظر خود را بررسی و قیمت ها را مقایسه و نسبت به خرید خود اقدام کنید. کارشناسان کارن شبکه در این پروسه شما را همراهی می‌کنند

صفحه اصلیتماسارتباط با ما