شناخت انواع پچ پنل و راهنمای خرید

انواع پچ پنل

در صورتی که کار شما در ارتباط با شبکه و تجهیزات آن می باشد، حتما با پچ پنل ها آشنایی دارید. پچ پنل ها دارای انواع گوناگونی می باشند. در این مقاله برآنیم تا انواع پچ پنل ها را بررسی نماییم.

پس در صورتی که قصد خرید این وسیله ی کار بردی را دارید و یا می خواهید اطلاعات خود را در مورد انواع پچ پنل ها بالا ببرید، پیشنهاد می کنیم تا ادامه ی مطلب را بررسی نمایید.

پج پنل

در رابطه با پچ پنل لازم است ابتدا بیان نمود که استفاده از این قطعه الزامی نیست و به دلایل مختلفی از جمله سهولت کار، زیبایی، محافظت از کابل ها و… صورت می گیرد.

این وسیله دارای تعداد زیادی پورت می باشد که کابل های شبکه به جای متصل شدن مستقیم به تجهیزات شبکه به این قطعه متصل می شوند و این قطعه نیز تنها از طریق یک سوکت به شبکه متصل می شود.

در بیانی ساده تر اگر بخواهیم نقش این وسیله را توضیح دهیم می توانیم سه راهی را مثال بزنیم.

همان طور که کابل های برق همگی از طریق وسیله ای مانند سه راهی به برق متصل می شوند کابل های شبکه نیز توسط انواع پچ پنل ها به تجهیزات شبکه متصل می شوند.

البته پچ پنل مانند پچ پنل لگراند دارای نقش محافظت کننده نیز می باشد و تعداد پورت های آن نیز زیاد است (به طور مثال 24 یا 48 پورت).

انواع پچ پنل

پچ پنل ها را می توان بر اساس ملاک های مختلفی مانند دسته بندی کابل های شبکه، ماژولار و تعداد پورت دسته بندی نمود. که در ادامه ی مطلب به بررسی هر کدام ازاین دسته بندی ها پرداخته می شود.

تقسیم بندی پچ پنل با توجه به دسته بندی کابل شبکه

پچ پنل ها متناسب با انواع کابل های مختلف طراحی شده اند. به همین دلیل هنگامی که قصد خرید این وسیله را دارید لازم است به نوع کابل شبکه ی خود دقت داشته باشید.

برای مثال اگر کابل شبکه ی شما جزو دسته ی پنج است لازم است پچ پنل مخصوص این نوع کابل را تهیه نمایید.

تقسیم بندی پچ پنل با توجه به ماژولار

در انواع پچ پنل های ماژولار بر خلاف پچ پنل های غیر ماژولار امکان متمایز بودن پورت ها در  وجود دارد. یعنی یک پچ پنل می تواند دارای پورت های مختلف بر اساس دسته بندی های کابل باشد.

اما پچ پنل های غیر ماژور محدود ترند و تنها یک نوع پورت را دارند. برای مثال تنها متناسب با کابل های دسته ۶ می باشند.

تقسیم بندی با توجه به تعداد پورت

تعداد پورت انواع پچ پنل ها نیز عامل مهمی در تقسیم بندی آن ها به شمار می رود. دقت داشته باشید که تعداد پورت ها در پچ پنل همواره زوج می باشد.

این تعداد در پچ پنل های ماژولار ۱۲، ۱۶، ۲۴، ۳۶ و یا ۴۸ می باشد. و هم چنین پچ پنل های غیر ماژولار دارای ۱۶، ۲۴، ۳۶ یا ۴۸ پورت هستند.

همچنین بخوانید درباره: داکت کشی شبکه

نکات خرید پج پنل

پیش از خرید پچ پنل نیز مانند خرید هر وسیله ی دیگری لازم است به نکاتی توجه نمایید تا بتوانید بهترین نتیجه را از خرید خود حاصل نمایید. از جمله این نکات می توان به این موارد اشاره نمود:

کیفیت پچ پنل

کیفیت پچ پنل از جمله عواملی است که باید به آن توجه داشته باشید. استفاده از پچ پنل های بی کیفیت می تواند موجب آسیب به کابل ها و سایر تجهیزات شبکه شود.

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب پچ پنل های با کیفیت، انتخلاب برندهای معتبر و معروف آن می باشد که از جمله ی آن ها می توان به پچ پنل نگزنس، لگراند، ایکویپ، اشنایدر  و دی لینک اشاره  نمود.

البته این پچ پنل های برند در صورتی کیفیت بالایی دارند که نمونه های اصیل آن ها را خریداری نمایید.

زیرا با توجه به معتبر بودن و معروف بودن این برند ها نمونه های قلابی فراوانی از آن ها وارد بازار شده اند و کیفیت پایینی هم دارند.

برای اطمینان از اصیل بودن برندهای پچ پنل می توانید خرید آن را از طریق نمایندگی ها و یا فروشگاه های معتبر انجام دهید.

Loaded یا Unloaded بودن پچ پنل

از جمله نکات دیگری که در خرید پچ پنل باید به آن توجه نمود، Loaded یا Unloaded بودن پچ پنل می باشد.

انواع پچ پنل های Loaded به طور پیش فرض به آداپتور مجهز شده اند اما در پچ پنل های Unloaded  این طور نیستند.

 نوع پچ پنل

از جمله نکات دیگری که لازم است در انتخاب پچ پنل ها به آن اشاره نمود نوع پچ پنل می باشد.

همان طور که قبلا ذکر شد پچ پنل ها را می توان بر اساس ملاک های مختلفی مانند دسته بندی کابل های شبکه، ماژولار و تعداد پورت دسته بندی نمود.

شما می توانید با توجه به کاربردها و امکانات مورد نیاز خود از پچ پنل و هم چنین با توجه به نوع دسته بندی کابل شبکه لگراند خود نوع مناسبی از پچ پنل ها را انتخاب نمایید.

جمع بندی برای خرید پچ پنل شبکه

انواع پچ پنل ها را می توان بر اساس ملاک های مختلفی مانند دسته بندی کابل های شبکه، ماژولار و تعداد پورت دسته بندی نمود. پچ پنل ها متناسب با انواع کابل های مختلف طراحی شده اند.

به همین دلیل هنگامی که قصد خرید این وسیله را دارید لازم است به نوع کابل شبکه ی خود دقت داشته باشید.

هم چنین در پچ پنل های ماژولار بر خلاف پچ پنل های غیر ماژولار امکان متمایز بودن پورت ها در پچ پنل وجود دارد.

یعنی یک پچ پنل می تواند دارای پورت های مختلف بر اساس دسته بندی های کابل باشد. اما پچ پنل های غیر ماژور محدود ترند.

هم چنین تعداد پورت های پچ پنل های مختلف نیز می تواند متفاوت باشد. پیش از خرید پچ پنل ها لازم است به نکاتی چون برند، نوع، کیفیت، تعداد پورت و… توجه نمایید.

برای اطمینان از اصیل بودن برندهای پچ پنل می توانید خرید آن را از طریق نمایندگی ها و یا فروشگاه های معتبر انجام دهید.

یک پاسخ برای “شناخت انواع پچ پنل و راهنمای خرید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *