تجهیزات شبکه

شاید برای بعضی افراد این سوال ایجاد شود که اصلا تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه چیست و شامل چه مواردی می شود؟ برای پاسخ به این سوال و کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه خواندن این مقاله می تواند به شما کمک کند .

برای  ایجاد شبکه نیاز به ابزار و لوازمی است که به آنها تجهیزات شبکه گفته می شود. در واقع تجهیزات نقش مهمی در متنقل کردن اطلاعات دارند و از آنها برای ارتباط با شبکه های اصلی استفاده می شد،

تجهیزات شبکه به دو دسته بزرگ تجهیزات Active و تجهیزات Passive تقسیم میشوند. که هرکدام دارای کاربردهای متفاوتی می باشند و شما با توجه به نیازی که دارید می توانید آنها را تهیه و خریداری کنید.

انواع تجهیزات شبکه:

تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات شبکه غیر فعال  که با نام پسیو نیز معروف است با جریان برق کار نمی‌کنند. کابل مهم ترین تجهیزات پسیو شبکه هستند که انواع مختلفی دارند

کابل کواکسیال یکی از این کابلهاست که در سال های گذشته از آنها برای ایجاد شبکه استفاده می شد که کابل های کوتاه آن به منظور ایستگاه های کاری و کابل های بزرگ برای ستون فقرات مورد استفاده قرار میگیرند.

یکی از کابل هایی که بیشتر در شبکه های کامپیوتری و مخابراتی از آنها استفاده می شود کابل های TWisted Pair می‌باشد که علاوه بر موارد بالا برای سیستم های تلفنی نیز از آنها استفاده میشود .

کابل های فیبر نوری یکی دیگر از این تجهیزات هستند که به عنوان محیط انتقال در شبکه های کامپیوتری از انها استفاده میشود.

پچ پنل نبز نوعی کابل است که ماهیتی غیر کابلی دارد و برای اتصالات موقت و کوتاه مورد استفاده قرار میگیرد، یکی از انواع تجهیزات پسیو شبکه است.

یکی دیگر از تجهیزات شبکه رک شبکه می باشد که در مواقعی از آن استفاده می شود که برای تگهداری از روتر و سوئیچ ها فضایی ایجاد میکند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تجهیزات پسیو شبکه و انواع و کاربردهای آن میتوانید به مقاله ای که در این باره نوشته شده است مراجعه کنید.

تجهیزات شبکه

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو شامل مواردی مثل کارت شبکه، اکسس پوینت،سوئیچ شبکه، روتر ،مودم ،پرینت سرور و … می باشن. تحهیزات اکتیو شبکه با جریان برق کار میکنند و عملکردی حیاتی دارند.

نکاتی برای خرید تجهیزات شبکه

قبل از خرید تجهیزات شبکه بهتر است حتما به نکاتی توجه کنید چون این تجهیزات از گذشته تا حال تغییراتی بسیاری کرده اند و پیشرفت های زیادی داشته اند:

  • یکی از نکاتی که شما هنگام خرید تجهیزات شبکه می توانید به آن توجه کنید این است که به جای خرید تجهیزات نو از دست دوم استفاده کنید چون در هزینه های شما بسیار صرفه جویی میشود اما این زمانی ممکن است که ظاهر تجهیزات برای شما اهمیتی نداشته باشد.
  • اگر قصد خرید تجهیزات شبکه دست دوم را دارید حتما به نکاتی توجه کنید به عنوان مثال حتما این تجهیزات باید سالم و بدون مشکل باشند و از مکانی آنها را خریداری کنید که مطمئن هستید تا در صورت بروز مشکل کسی باشد که پاسخگوی شما باشد، دقت کنید که وسیله مورد نیاز خیلی قدیمی نباشد و به روز باشد چون بعضی از تجهیزات قدیمی امروزه کاربردی ندارند و…. برای خرید تجهیزات دست دوم حتما باید به نکاتی دقت کنید وگرنه لوازمی را که میخرید ممکن است عمر چندانی نداشته باشند و شما مجبور شوید دوباره هزینه کنید.
  • اگر قصد خریداری تجهیزات شبکه نو را دارید حتما از یک شرکت معتبر خرید کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید از گارانتی آن استفاده کنید.

سخن پایانی :

برای انتقال اطلاعات با سرعت بهتر و دقیق تر و نیز راه اندازی شبکه ها نیاز است از تجهیزاتی استفاده شود که به آنها تجهیزات شبکه گفته میشود که به دو دسته تقسیم میشوند.

که هرکدام از این دسته ها نیز شامل مواردی می باشند که شما میتوانید هر کدام را که نیاز دارید خریداری کنید، هنگام خرید حتما به نکاتی توجه کنید مثلا اگر میخواهید تجهیزات دست دو بخرید دقت کنید که لوازم به روز باشند.

چون بعضی از مدل های قدیمی امروزه کارایی ندارند و باعث میشوند شما هزینه متحمل شوید  و یک نکته دیگر که حتما باید به آن دقت کنید این است که لوازم نقص و عیبی نداشته باشند

چون بعد از مصرف کوتاه مدت بدون استفاده میشوند و شما مجبور هستید دوباره هزینه کنید که این اصلا به صرفه نمی باشد

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *