استاندارد رنگبندی کابل شبکه به چه صورت می باشد؟

استاندارد رنگبندی کابل شبکه به چه صورت می باشد؟

یکی از تجهیزات مهمی که در اطراف ما شکل می گیرد، سیستم های کابل کشی می باشد. در این سیستم برای آنکه بتوان نحوه عملکرد را به سبک عالی پیش برد، باید از آیتم های زیادی استفاده کرد. یکی از این آیتم ها کابل شبکه رنگ بندی می باشد. این کابل به دلیل کاربرد مهمی که دارد، در انواع گوناگونی طراحی و مورد استفاده واقع می شود. در این مقاله قصد داریم راجع به این تجهیزات مهم اطلاع کسب کنیم.

کابل شبکه رنگ بندیکابل شبکه رنگ بندی چیست؟

شبکه کابل کشی از اهمیت زیادی در سیستم برق رسانی برخوردار است. به این ترتیب در این سیستم همانطور که می دانید از انواع کابل های رنگ بندی شده استفاده می شود.

به این ترتیب ترکیبی که برای رنگ بندی کابل ها در این شبکه مورد استفاده واقع می شود، بسیار حائز اهمیت قرار دارد. سوال رایج این که عدم رعایت کردن این رنگ بندی چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

بهتر بدانید که اگر در سوکت شبکه از رنگ بندی درستی در این سیستم استفاده نشود، باعث ایجاد ناپایداری در سیستم می شود، همچنین عملکرد آن را با اختلال رو به رو می کند.

زیرا هر یک از انواع این رنگ بندی ها برای کار خاصی در سیستم مورد استفاده واقع می شوند. پس نمی توان گفت ترتیب این رنگ بندی اهمیت ندارد.

در این راستا برخی از افراد تصور می کنند که همین که دو سر کابل در یک رنگ بندی به یکدیگر وصل شود، کافی است. در صورتی که اینطور نیست، برای داشتن یک اتصال قوی و پایدار باید شیوه و نکات مهمی در نصب انواع کابل شبکه رنگ بندی به کار برده شود.

این کار توسط هر شخصی قابل انجام نیست، و برای آن به تکنسین و مهندسین حرفه ای در این کار نیازمند است. بهتر بدانید که کابل کشی در انواع رنگ بندی ها دارای استانداردهای مهمی می باشد، که باید آن ها را مورد توجه قرار دهید.

ترتیب رنگ بندی کابل ها به چه صورت است؟

همانطور که ذکر شد، اینکه دو سر کابل دارای رنگ بندی های یکسان باشند، در کابل شبکه رنگ بندی کافی نیست. به همین دلیل برای آن ها استانداردی در نظر گرفته شده است. به این ترتیب هر استاندارد دارای ترتیب رنگ بندی متفاوت می باشد، که باید رعایت شود.

این استانداردها به شکل زیر می باشد:

  • رنگ بندی ها باید در استاندارد کابل کشی 568A به شکل سفید سبز، سبز، سفید نارنجی، آبی، سفید آبی، نارنجی، سفید قهوه ای و قهوه ای باشند.
  • بر اساس استاندارد 568 B رنگ بندی به صورت سفید نارنجی، نارنجی، سفید سبز، آبی، سفید آبی، سبز، سفید قهوه ای، قهوه ای می باشد.

با توجه به این رنگ بندی ها که در استاندارهای تعیین شده در هشت سیم و هشت رنگ انجام می شوند، سیم ها برای کابل کشی در دو نوع تقسیم بندی شده اند.

نوع اول به این صورت که چهار عدد از آن ها وظیفه انتقال سیگنال را به عهده دارند؛ و چهار سیم بعدی برای استفاده های جانبی به کار برده می شوند.

به این شکل زمانی که دو بخش از چهار سیم، در دو نوع استاندارد ذکر شده به ترتیب رنگ ها قرار گرفتند، توسط تکنسین های حرفه ای به داخل سوکت شبکه RJ 45 می روند.

همچنین بهتر بدانید که از میان چهار سیمی که وظیفه انتقال سیگنال را به عهده گرفته اند، دو سیم جهت ارسال سیگنال و دو سیم دیگر برای دریافت به کار برده می شوند.

همچنین بخوانید درباره: تجهیزات شبکه و کاربرد آنها

نحوه انجام کابل شبکه رنگ بندی و کاربرد آن ها

کابل شبکه رنگ بندی در انواع زیادی طراحی و تولید شده است، که هر یک وظیفه مختص به خودشان را به عهده دارند. به این صورت بهتر با آن ها آشنا شوید. انواع این کابل ها به شرح زیر است:

کابل شبکه ضربدری

یکی از انواع ضروری ترین کابل های شبکه، کابل ضربدری می باشد. این کابل در صورتی که می خواهید هر دو طرف کابل شبکه را به کامپیوتر متصل کنید، به صورتی که مسیر ارسال و دریافت هماهنگ باشد،

در یک طرف استاندارد 568  A و در طرف دیگر استاندارد 568 B نصب می شود. دلیل این کار این است که در این شرایط دو کابل باید معکوس یکدیگر باشند.

به این ترتیب از این نوع کابل کشی در اتصال یک رایانه مستقیم به رایانه دیگر، اتصال رایانه به روتر و اتصال مودم روتر به فایروال استفاده می شود.

کابل شبکه مستقیم

در این نوع کابل شبکه رنگ بندی برای آنکه بتوانیم یک طرف کابل شبکه را به کامپیوتر و طرف دیگر را به دیوایس های شبکه متصل کنیم، در انتهای هر دو کابل از استاندارد 568 A استفاده می شود.

در این صورت برای ارسال در یک طرف انجام شده و دریافت در یک طرف دیگر لازم که رنگ کابل ها در یک طرف به صورت معکوس باشد. از این نوع کابل کشی معمولا برای اتصال رایانه به سوئیچ شبکه یا هاب، اتصال رایانه به مودم و اتصال مودم به ADSL به سوئیچ یا هاب می باشد.

انواع کابل شبکه رنگ بندی

این نوع تجهیزات مهم در شبکه برق رسانی، معمولا در انواع گوناگونی طراحی و ساخته شده، که برای هر یک از آن ها وابسته به کاری که انجام می دهند، قیمت مختلفی در نظر گرفته شده است. به این ترتیب انواع کابل شبکه رنگ بندی به صورت زیر است:

  • کابل شبکه مسی
  • کابل شبکه فیبر نوری
  • کابل های شبکه UTP
  • کابل زوج های به هم تابیده
  • کابل های کواکسیال
  • کابل چند جفتی
  • بی سیم و وایرلس

بهتر بدانید هر یک از انواع این کابل ها، برای فعالیت خاصی طراحی شده اند، و وجود آن ها بی دلیل نیست.

علم تکنولوژی آن چنان پیشرفت کرده، که به راحتی نمی توان از آن ها سر در آورد. به همین دلیل این کار تنها نیاز به مهندسین خبره دارد.

کابل شبکه رنگ بندینتیجه گیری

اینکه راجع به چیزهایی که در اطراف ما اتفاق می افتد، اطلاع داشته باشیم، بسیار مهم است.

کابل کشی هایی که در حیطه های گوناگون نیز انجام می گیرد، دارای مهارت و خلاقیت خاصی است، که نیاز به آموزش های لازم دارد.

شما نیز بهتر برای رسیدن به موفقیت، بهترین حرفه و مهارت را انتخاب و در آن آموزش ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.