انواع کانکتورها و کاربردشان در شبکه

کانکنورهای شبکه یک رابط فیزیکی هستند که قطعات الکترونیکی شبکه را به یکدیگر وصل می کنند و از استانداردهای RJ که در کانکتورها استفاده می شود می توان نوع و کاربرد انواع کانکتور را مشخص کرد.

انواع کانکتور

انواع کانکتورها ، کانکتورهای شبکه دارای نوع های مختلفی هستند که در اینجا به اختصار اورده ایم:

  • کانکتور BNC
  • کانکتور RJ 45
  • کانکتور سوکت

کانکتور RJ45

کانکتورهای RJ45 دارای 8 پین است که با فاصله 1 میلیمتری از هم قرار دارند و کانکتور با استاندارد بالا برای کابل های شبکه و پچ کوردها هستند و برای اتصال کابل ها و دستگاه ها به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند و رشته های سیم یک کابل در داخل کانکتور ها قرار می گیرد و باعث ارتباط بین کابل ها و سیستم های موجود می شود.اگر می خواهیم کابل ها و کانکنورهای متصل شده به آن ها عملکرد مناسبی داشته باشند باید در سیم کشی های آن بسیار دقت کنیم و سیم کشی مناسب و استاندارد را انجام دهیم.کیفیت یک کانکتور به روکش آن کانکتور و فلزهای آبکاری شده روی پین های فلزی بستگی دارد کگه بهترین نوع روکش 50 میکرون است.

کانکتور BNC

از کانکتور های BNC برای اتصال کابل کواکسیال و ایجاد ارتباط برای دوربین های مدار بسته انالوگ استفاده می شود و نصب صحیح آن نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است .از کانکتورهای BNC برای تجهیزات رادیویی،تجهیزات تلوزیونی ، سیگنال های ویدئویی و تجهیزات آزمایشگاهی و بعضی از شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد.کانکتورهای BNC به دلیل کیفیت بالای اتصال در مسافت های طولانی مورد استفاده قرار می گیرد.کانکتورهای BNC دارای نوع های سیمی ،پیچی و لحیمی هستند.

کانکتورهایی که به صورت پیچی هستند از لحیم برای وصل کردن مغزی استفاده کرد و برای اتصال کابل به شیلدها از پیج کانکتور استفاده می شود.

در کانکتورهای پرسی سر کابل ها و سیم ها در داخل کانکتور پرس می شود.

کانکتورهای لحیمی به دلیل اینکه سر مغزی در داخل کانکتور لحیم می شود بسیار مهم تر است.

کابرد کانکتور BNC

کانکتور سوکت

از کانکتورهای سوکت معمولا برای کابل های cat5  و cat4 استفاده می شود و سیستم های کامپیوتری و شبکه را به یکدیگر متصل می کند.

جهت مشاهده سایر مقالات کلیک کنید .

کانکتورهای فیبر نوری

کانکتور سوکت شبکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *