تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه فیبر نوری

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه فیبر نوری

ما در این مقاله شما را به صورت اصولی با تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه فیبر نوری آشنا می‌کنیم. امروزه با وجود ابزار و امکانات قابل قبول می توان به راحتی انواع امکانات را مورد استفاده قرار داد و برای مسافت های زیر ۱۰۰ متر از شبکه استفاده نمود.

وجود تجهیزاتی مانند کابل فیبر نوری،  پچ پنل فیبر نوری، پیگتیل فیبر نوری، جوش فیوژن، آداپتور فیبر نوری، پچکرد فیبر نوری، ماژول فیبر نوری و سوئیچ و مبدل فیبر نوری میتوانید به شما در این زمینه به شکل ویژه ای کمک کند.

راه اندازی شبکه فیبر نوریکاربرد تجهیزات

شما برای راه اندازی شبکه فیبر نوری می توانید از کابل فیبر نوری استفاده کنید. به این دلیل که کابل فیبر نوری در انواع مختلف خود می‌تواند قیمت های گوناگون را به نمایش بگذارد.

اما پچ پنل فیبر نوری با توجه به تعداد کر مشخص می شود که البته نوع کانکتور نیز خود موضوع مهمی است وحتی انواع کر مختلف خود می تواند قابلیت های متفاوتی مانند نصب دیوار و یا روی رک را داشته باشد و همچنین پیگتیل فیبر نوری با توجه به نوع کابل سوکت انتخاب می شود که می تواند به کیفیت ارتباط و اتصال کمک نماید.

انواع پیگتل فیبر نوری را شما می توانید با روش فیوژن در نظر بگیرید و یا حتی آداپتور فیبر نوری که با توجه به نوع کابل سوکت پیگتل انتخاب می شود به عنوان کارکرد خود را نشان می دهد.از پچکورد فیبر نوری برای متصل کردن پچ پنل به سوئیچ می توان استفاده کرد که باید آن را مورد استفاده قرار داد.

همچنین ماژول فیبر نوری به پهنای باند نیز مربوط می شود و شما برای تبدیل دیتا به نور و حتی برعکس می توانید از سوئیچ فیبر نوری در شبکه فیبر نوری استفاده نمایید.

چنانچه قصد داشته باشید برای تبدیل دیتا به نور و برعکس از تجهیز خاصی استفاده کنید، سوئیچ های فیبر گزینه مناسبی هستند. شما  می توانید از نوع تک پورت که به مدیا کانورتور معروف است و تنها یک یک پورت فیبر و یک پورت شبکه دارد به نحو احسن استفاده کنید.

از مبدل فیبر نوری جهت  منتقل کردن سیگنال تصویر دوربین آنالوگ استفاده می شود که از تک کانال و چهار کانال تا 64 کانال می توانید مورد استفاده قرار دهید.

جزئی تر به تجهیزات توجه کنید

دستگاه فیوژن:

از دستگاه فیوژن شما می توانید برای  جوش دادن دو تار فیبر نوری با یکدیگر استفاده کنید. این دستگاه به شکلی است که این دو سر تار فیبر نوری به یکدیگر جوش می خورند که سیگنال های نوری بتوانند به خوبی پس از اتصال عبور کرده و افت پالس های نوری را تجهیز کنند.

مبدل های فیبر نوری :

از این مبدل ها شما می توانید جهت تبدیل انواع پورت های فیبر نوری به دیگر پورت ها مثل پورت شبکه RJ45  و یا حتی پورت دوربین مداربسته که همان BNC است مورد کاربرد قرار دهید.

سوئیچ فیبر نوری :

بسیاری از سوئیچ های امروزی عمدتا با یک پورت فیبر نوری کار می کنند و شما این اختیار را دارید که بتوانید  ماژول را به شکل  مستقیم به سوئیچ فیبر نوری متصل نمایید. در نظر داشته باشید سوئیچ هایی وجود دارند که به صورت کامل پورت های خود را فیبر نوری در نظر می گیرند که  اصطلاحا به آنها سوئیچ های کور هم گفته می شود.

سوئیچ اترنت که به شبکه کابلی معروف هستند با سوئیچ فیبر نوری چندان تفاوتی ندارد.سرعت سوئیچ های فیبر نوری و پهنای باند ده برابر و یا بیشتر از یک سوئیچ معمولی است.

ماژول فیبر نوری:

پچ کورد اصولا به پچ پنل متصل می گردد و نمی توان مستقیم به سوئیچ  آن را متصل نمود و باید از ماژول فیبر نوری استفاده گردد. ماژول ها برای تقویت و تبدیل سیگنال های نوری با کمک سیگنال الکتریکی روند خود را انجام می دهند.

ماژول فیبر نوری به پورت های اختصاصی درر سوئیچ  متصل می شوند و ماژول ها از نظر پهنای باند و البته تک کور یا دو کور بودن دسته بندی خاصی دارند.

نصب پچ پنل

به خاطر داشته باشید که  پچ پنل فیبر نوری با پچ پنل شبکه اترنت معمولا شباهتی ندراد ولی تفاوت آنچنانی هم ندارند و از پچ پنل جهت منظم کردن محل اتصال کابل ها به کانکتورها استفاده می شود چنانچه سر کابل اصلی فیبر نوری که بیرون آمده است جهت متصل کردن و فیوژن خوردن، درون پچ پنل فیبر نوری جایگاه خود را تثبیت می کند.

پیگ تیل و کابل اصلی فیبر نوری باید به واسطه دستگاه فیوژن به یکدیگر جوش بخورند و بعد از فرایند جوش خوردن، تارهای فیبر نوری داخل پچ پنل می تواند به انسجام خود دست پیدا کند ودرب بسته از شکسته شدن فیبرها به نحو احسن جلوگیری می‎کند.

بدین ترتیب می توان پچ پنل را در رک یا روی دیوار به سادگی نصب نمود و پچ کوردها را نیز متصل نمود. سعی کنیدسر پچ کورد را به ماژول ها یا مبدل ها اتصال دهید.

راه اندازی شبکه فیبر نورینصب شبکه فیبر نوری

شما برای نصب و همچنین راه اندازی انواع کابل های شبکه های فیبر نوری و کابل های فیبر نوری و البته کاربرد کابل های شبکه که بتوانند از پهنای باند پیروی کنند و عملکرد بالایی داشته باشند در مسیر های طولانی می توانید استفاده کنید.

به این موضوع توجهی داشته باشید که پوشش کابل شبکه فیبر نوری در فیبر های شیشه ای قرار گرفته است که پالس های نوری درون این رشته های نوری با سرعت فوق العاده خود می توانند بسیار کاربردی عمل کنند.

سخن پایانی

به این نکته توجه کنید که در مورد شیوه نصب و موارد راه اندازی شبکه فیبر نوری به واسطه حساس و پیچیده  بودن موضوع کاربران خانگی بهتر است از افراد متخصص در این زمینه استفاده کنند و باید از نصاب حرفه ای که دانش و تجربه بالایی دارد استفاده نمایند.

چنانچه تصمیم به راه اندازی یک کابل کوتاه در محل خود را  دارید باید اطلاعات خاصی را در این زمینه کسب کنید و با روش ها وتجهیزات نصب آشنایی داشته باشید. در این مقاله ما سعی کردیم در مورد نحوه استفاده و کارکرد های اصلی فیبر نوری به شما اطلاعات کاربردی را ارائه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *