کیستون شبکه یکی از پرکاربرد‌‌ترین تجهیزات شبکه‌های داخلی یا همان LAN بشمار میرود.شرکت AMP اولین کیستون که Cat3 است را بمنظور کار در سیستم کابل کشی ساخت یافته خطوط تلفن داخلی معرفی کرد.پس از آن به علت سهولت استفاده از این قطعه آن را در شبکه های کامپیوتری نیز مورد استفاده قرار گرفت. از کیستون در هر جایی که نیاز به اتصال کابل شبکه به درون زیرساخت باشد، استفاده میشود. پس از شرکت AMP شرکت های دیگر نیز اقدام به تولید انواع کیستون شبکه کردند که از جمله پرکاربردترین کیستون ها، کیستون cat6 UTP است.

کاربردهای کیستون میتوان به داخل پچ پنل ، فیس پلیت های روی ترانکینگ ، باکس های روکار برای نصب روی دیوار ، باکس های توکار و  باکس های کف خواب اشاره نمود .

انواع کیستون

انواع کیستون از لحاظ دسته بندی

کیستون ها بر اساس نوع به دسته های CAT5، CAT5e، CAT6، CAT6a، CAT7، CAT7a تقسیم بندی می شوند. بنابراین کیستون Cat6 UTP از دسته cat6 است.

 انواع کیستون از لحاظ مقاومت در برابر نویز

کیستون ها از لحاظ مقاومت در برابر نویز به دو دسته تقسیم میشوند. دسته اول که به آنها UTP میگویند. در برابر نویز مقاومتی ندارند . نوع کیستون Cat6 UTP از یان  نوع است.. استفاده از انواع utp  برای محیط هایی که پر نویز مثل کارخانجات مناسب نیست. کیستون های نوع دوم در برابر نویز مقاومت دارند.

جنس کیستون:که کیستون ها بر اساس نوع جنس بدنه نیز به دو دسته فلز و تمام PVC دسته بندی می شوند.هنگامی که کابل های شبکه از کنار کابل برق رد می شوند لازم است تا در سراسر شبکه سیستم ارتینگ بصورت درست برقرار شود که در این صورت می بایست از کیستون های دارای بدنه فلزی استفاده نمود تا سیم ارت کابل شبکه به بدنه فلزی کیستون اتصال پیدا کند و مسیر عبور جریانات القایی تا چاه ارت کامل شود.

کیستون Cat6 Utp

کیستون cat6 UTP

کیستون ها بخشی از تجهیزات پسیو شبکه محسوب می شوند.کیستون Cat6 UTP به عبارتی یک قطعه در ابعاد کوچک است که براساس آخرین استانداردهای بین المللی کابل کشی Cat6 طراحی شده و از سرعت انتقال داده 1 گیگا بر ثانیه و پهنای باند 250 مگاهرتز حمایت می کند.همچنین کیستون شبکه Cat6 UTP با پشتیبانی از نرخ تبادل اطلاعات بالا، از پرکاربرد ترین کیستون شبکه به حساب می آید.کیستون های UTP دارای دو قسمت هستند، یک بخش همان قسمت اصلی کیستون است و یک قسمت پلاستیکی که به جهت پانچ کردن کابل بر روی کیستون بکار برده می شود.

از این کسیتون میتوان در انواع مختلف باکس های روکار و توکار، نصب روی دیوار و درون دیوار، پچ پنل،  برای نصب یا فیس پلیت های مختلف، روی ترانکینگ و باکس های کف خواب استفاده کرد.

نصب و استفاده از کیستون Cat6 UTP

نصب این قطعه در داخل پریز شبکه انجام می پذیردو برای برقراری ارتباط بین کابل شبکه به کیستون شبکه Cat6 UTP را توسط یک آچار پانچ به آسانی می توان انجام داد البته می توان بدون آچار و به صورت دستی نیز این اتصال را برقرار نمود. این کیستون ها را می توان در پچ پنل ها و ترانکینگ ها نصب کرد. بمنظور راحتی استفاده در تجهیزات شبکه هم می‌توانید طبق جدول رنگ که روی اغلب کیستون‌ها وجود دارد عمل کنید.از رایج ترین موارد استفاده از این نمونه کیستون، می توان به استفاده در پریزهای توکار و روکار و بعلاوه پچ پنل های شبکه اشاره کرد.

نصب کیستون تا حدود زیادی به برند سازنده میستون بستگی دارد. کیستون هایی که از برند لگراند هستند برای کاملا تولزلس هستند یعنی برای نصب نیازی به تجهیزات خاصی ندارند.  لگراند در تولیدات خود انواع کیستون های cat6 UTP به صورت پریز کیستون های پهن لگراند و باریک تولید میکند.
در برندهای دیگر باید از تولز یا ابزار برای نصب استفاده کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *