تولید کابل شبکه روندی تکاملی داشته است. ظهورکابل شبکه از Cat5 شروع شد وسرعت و پهنای باند این کابل زیاد نبود اکنون با تولید کابل شبکه Cat7 و Cat8 میتوان  با سرعت بالایی داده‌ها را درشبکه جابه جا کرد. امروزه طیفی از کابل شبکه دربازار وجود دارد که هر کس با توجه به نیاز خود و زیرساخت شبکه اقدام به خرید میکند.

تشخیص اینکه کدام کابل‌های اترنت برای شما بهتر است کارآسانی نیست. قبل از انتخاب کابل مناسب بهتر است در مورد ویژگی های هریک از کابل‌ها اطلاعات جامعی کسب کنید. در درجه اول سرعت و پهنای باند هریک از کابل‌هاست که هر خریداری باید در مورد آن اطلاع داشته باشد.

جدول زیر انواع کابل شبکه با محافظ یا بدون محخافظ بودن، سرعت و پهنای باند هریک ازآنها را بیان میکند.

 

دسته کابل محافظ سرعت پهنای باند
Cat 3 بدون محافظ 10Mbps 16MHz
Cat 5 بدون محافظ 10 to 100Mbps 100MHz
Cat 5e بدون محافظ 1,000Mbps to 1Gbps 100MHz
Cat 6 بدون محافظ 10Gbps up to 55 meters 250MHz
Cat 6a با محافظ 10Gbps up to 55 meters 500MHz
Cat 7 با محافظ 100Gbps up to 15 meters 600MHz
Cat 7a با محافظ 100Gbps up to 15 meters 1,000MHz
Cat 8 با محافظ 40Gbps up to 30 meters 2,000MHz

 

در این مقاله سعی میکنیم نگاه دقیقی روی شناسایی کابل شبکه Cat7 داشته باشیم.

کابل شبکه Cat7 چیست؟

دسته  7 یا “Cat7” نوعی کابل شبکه است که اولین بار در سال 2002 معرفی شد اما اخیرا به طور گسترده  و در دسترس و مورد استفاده قرار گرفته است. سوال اساسی که مطرح میشود این است که کاربردهای آن چیست و چه تفاوتی با نسخه‌های قبلی خود دارد؟ در این مقاله سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم.

اگر به جدول بالا نگاه کنید متوجه میشوید که کابل‌های Cat 7  پهنای باند بالاتر و سرعت انتقال بسیار سریع‌تری نسبت به کابل‌های Cat 6 دارد.

کابل های Cat 7 و Cat 7a عملکرد بالایی دارند اما برای اکثر افراد بی فایده هستند به این معنی که بسیاری از افراد زیر ساخت لازم را برای حداکثر انتقال داده ندارند و از این کابل استفاده میکنند نکته مهمی است که عملکرد این کابل به دیگر تجهیزات وابسته است به این معنی که اگر تجهیزات دیگر شما از حداکثر سرعت داده پشتیبانی نکند، استفاده از هر کابل پرسرعتی بی فایده خواهد بود.

کابل شبکه Cat7

سرعت  کابل شبکه Cat7 چقدر است؟

اگر شرایط سخت افزار شبکه سازگارباشد ، Cat7 می تواند تا 40 گیگابیت در ثانیه در فواصل 50 متر و 10 گیگابیت در ثانیه در طول 100 متر کار کند. البته باید یه این نکته توجه کرد که این سرعت زمانی برآورده میشود که دیگر سخت افزارشبکه در هماهنگی با این کابل شبکه کار کند وگرنه اگر روتر و سوئیچ سرعت پایین را به کابل Cat7 متصل کنیم، انتظار سرعت 10 گیگابیت در ثانیه انتظاری منطقی نخواهد بود.

 کابل شبکه  Cat7a

Cat7a نسخه ارتقایافتهCat7  است که در سال 2010 معرفی و به بازار عرضه شد. اساساً، هر نسخه  نسبت به نسخه قبلی خود قوی‌تر، محافظت‌شده‌تراست و میتواند  داده‌ها را سریع‌ترمنتقل کند. این کابل حداکثر پهنای باند را به 40 گیگابیت بر ثانیه و حداکثر سرعت انتقال را به 1 گیگاهرتز افزایش داد.

استاندارد   Cat7a برای پشتیبانی از اتصالات اترنت 40 گیگابیتی تا 50 متر طراحی شده است اما این بهبود پهنای باند  – بیش از 50٪ – همیشه کاربردی نیست انتخاب کابل مناسب به نیاز و بودجه  شما بستگی دارد. چرا که کابل‌های Cat 7a بسیار گران‌ هستند و شاید برای نیاز شما کابل شبکه Cat7 کافی باشد. کابل‌های Cat 7a را  معمولا در موارد بسیار خاص در نظر میگیرند.

 کابل شبکه Cat7A

 

Cat7 و Cat6

جدا از بحث سرعت و پهنای باند که با یک نگاه میتوان از جدول بالا به تفاوت آن متوجه شد، تفاوت عمده ای که در این دو دسته کابل دیده میشود این است که تولید کابل‌های Cat7 پس از Cat6 یک تفاوت عمده ایجاد کرد Cat7 دارای ساختارسختگیرانه‌تری نسبت به Cat6 برای مقابله با تداخل است. برای رسیدن به این مهم همه کابل شبکه Cat7 را  به طور پیش فرض با محافظ تولید میکنند.

این محافظ روی کل کابل،  امکان کار  در فرکانس‌های بسیار بالاتر و تداخل کمتررا فراهم می کند.

اگر به جدول  بالا نگاه کنید متوجه میشوید که تمام کابل‌های Cat7 دارای محافظ هستند. چنین محافظی در کابل‌های Cat6 اختیاری بود. علاوه برآن برای کابل شبکه Cat7 از سخت افزار خاتمه گر سبک TERA استفاده میکنند.

Cat7 و Cat8

Cat8 دارای حداکثر پهنای باند 25 تا 40 گیگابیت بر ثانیه و حداکثر سرعت انتقال 2 گیگاهرتز است. سرعت کامل Cat8 فقط در فواصل 16-100 اینچ (5-30 متر) امکان پذیر است. این کابل بیشترجایگزین فیبر برای اتصالات کوتاه در مراکز داده و سایر زیرساخت در نظر گرفته میشود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *