کابل شبکه چیست و کاربرد کابل شبکه در شبکه چگونه است

کابل شبکه چیست و نحوه انتقال اطلاعات در کابل شبکه چگونه است:

کابل شبکه یکی از اجزای مهم شبکه های کامپیوتری محسوب می شود. در واقع کابل شبکه، رابط میان دستگاه ها در شبکه است که فقط می تواند صفر و یک (جریان و ولتاژ الکتریکی) را انتقال دهد و هیچ دخالتی به محتوای اطلاعات ندارد.

جهت دریافت و یا ارسال هر نوع اطلاعاتی در دستگاه‌ها، باید مراحل نرم افزاری و سخت افزاری خاصی را طی شود که این مراحل شامل دسته بندی اطلاعات، کدگذاری آن‌ها، مشخص شدن مبدأ و مقصد اطلاعات و بسیاری مراحل دیگر می شود که پس از گذر این مراحل در نهایت این اطلاعات آماده ارسال می‌شوند و سپس از طریق انواع کابل شبکه انتقال پیدا می‌کنند.

راه کار های متنوع و زیادی جهت ارسال و دریافت اطلاعات در یک شبکه کابلی وجود دارد تا بتوانیم دو سر کابل LAN را به شبکه متصل کنیم. آسان‌ترین راه برای انجام این کار این است که دو سر کابل خود را سوکت زده و کامپیوتر و تجهیزات را به یکدیگر وصل کنیم. روش دیگری که بیشتر در شبکه‌های ساختار یافته قابل استفاده است به این صورت می باشد که یک طرف کابل شبکه را به کیستون پانچ کرده و از طریق پچ کورد ارتباط را با کامپیوتر و سایر تجهیزات برقرار نماییم. طرف دیگر کابل LAN را باید به پچ پنل پانچ کرد و اتصال آن را هم از طریق پچ کورد به سوییچ یا …ایجاد کنیم.

defaultکابل های فیبر نوری

در حالی که سیم های فلزی عایق که سیگنال های الکتریک را انتقال می دهند، کابل های شبکه فیبرنوری هم با استفاده از رشته های شیشه و پالس های نور کار می کنند. کابل های فیبر نوری شبکه با وجود آن که از شیشه ساخته شده اند، بسیار انعطاف پذیر هستند. این نوع کابل برای محیط های خاص که مقدار زیادی از تداخلات الکتریکی وجود دارد توصیه می شود.

کابل های کواکسیال

در گذشته و در آغاز تلاش برای توسعه شبکه‌های کامپیوتری جهت ارتباط میان کامپیوترها از کابل کواکسیال استقبال می شد. کابل های کواکسیال در سال ۱۸۸۴ توسط شخصی به نام ارنست ورنر اختراع شد. از این نوع کابل ها می توانید برای انتقال سیگنال‌های فرکانس رادیویی(RF) مانند تلویزیون و رادیو برای اتصال به تلویزیون و گیرنده دیجیتال خود استفاده کنید.

کابل های زوج تابیده‌شده یا Twisted Pair

در حدود سال‌های 1900 زوج سیم به هم تابیده یا Twisted Pair تمامی سیستم ارتباطی تلفن را در انحصار خود در آوردند. مدتی پس از استفاده از کابل کواکسیال جهت برقراری ارتباطات شبکه جذب کابل Twisted Pair شدند. معمولآ این کابل‌ها از جنس مس ساخته می شوند و به کابل‌های مسی نیز معروف هستند.

default

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *