کابل شبکه مس

کابل شبکه

کابل شبکه یکی از مهم‌ترین اجزای شبکه‌ کامپیوتری، بستر ارتباطی داده‌های داخل شبکه‌ است. به عبارتی اطلاعات موجود در این کابل بین مبدأ و مقصد همواره در جریان است.

هر نوع اطلاعاتی که لازم باشد از طریق دستگاهی ارسال یا دریافت شود، می بایست مراحل نرم افراری یا سخت افزاری را طی کند تا داده‌ها برای ارسال آماده شوند و تمامیه مراحل توسط کابل‌ها صورت می‌گیرد. جنس این کابل‌ها نیز از مس یا شیشه است.

دسته بندی انواع کابل شبکه بر اساس جنس رسانا مغز کابل

 ۱کابل شبکه آلومینیوم با روکش مس(CCA):

این نوع کابل را با اسم CCA (مخفف Coper Clad Aluminum) به معنای مغزی آلومینیوم و روکش مس می شناسند. این کابل ها از نظر کیفیتی نسبت به کابل های تمام مس پایین تر هستند و برعکس آن ها انعطاف لازم را ندارند. با این که کابل شبکه CCA ارزان است اما استفاده از آن ها در شبکه چندان توصیه نمی‌شود.

۲کابل شبکه تمام مس(CCC یا BC):

این نوع کابل را با اسم BC یا CCC (مخفف Coper Clad Copper) به معنای مغزی و روکش مس معرفی می کنند. BC مخفف Bare Copper و به معنای مس بدون پوشش یا عریان است. در کابل های شبکه تمام مسی جنس تمام سیم ها از مس می باشد.

این کابل ها از سرعت بالایی برخوردارند، انعطاف بالایی دارند، خورده نمی‌شوند و همچنین از ایمنی بالایی بهره مند هستند زیرا گرمای زیادی تولید نمی‌کنند.

 ۳کابل شبکه فولاد با روکش مس(CCS):

این نوع کابل را با  اسم CCS (مخفف Coper Clad Steel) به معنی مغزی فولاد و روکش مس می شناسند. این کابل ها حتی از کابل های CCA هم کیفیت پایین تری دارند و به ندرت به عنوان کابل شبکه استفاده می شوند.

Untitled 1 1

تفاوت کابل CCC ،CCA ،CCS

این یک امر بدیهی است که ما نباید هیچ‌ کدوم از این مغزی‌ها را جایگزین دیگری کنیم. هرکدام از این کابل ها دارای ویژگی‌ منحصر به‌فرد و مزایا و معایب خود می باشند. به عنوان مثال کابل‌های CCA به هیچ عنوان نمی توانند جایگزین کابل‌های تمام مس یا همان CCC در شبکه باشند.

  • هزینهمس یک نوع فلز است که گرانتر از آلومینیوم و فولاد می باشد. در نتیجه کابل CCC که تمام مس است، از کابل‌هایی با روکش و هسته‌ی آلومینیوم و فولاد می باشند گرانتر است. اگر دنبال کابل مقرون به صرفه می باشید، همچنین کیفیت و قدرت سیگنال برایتان انقدر مهم نیست، کابل CCA نیازتان را برطرف می‌کند.
  • دوام: به طور کلی فولاد یا همان CCS گزینه‌ی با دوام‌تری است و کابل CCC نیز در شرایط دمایی بالا، عملکرد خوبی را از خود نشان می دهد. اما آلومینیوم با روکش مس انقدرا هم قوی نیست. کابل شبکه لگراند یکی از نمونه‌هایی است که بیشتر با نوع CCC تولید شده و از کیفیت بالایی برخوردار است. درست است که هم فولاد و هم آلومینیوم دوام بالایی دارند، اما این در مقوله‌ی کابل‌ها انقدر حائز اهمیت نیست؛ اینکه چقدر سیگنال و با چه سرعتی از یک طرف به یک طرف دیگز میرود اهمیت دارد.
  • فاصله: کابل‌هایی با روکش مسی (CCA و CCS) فقط جهت انتقال سیگنال در فواصل کوتاه مثلا 6 تا 10 فوت پیشنهاد می شوند. در حالی که کابل CCC جهت انتقال داده در مسافت‌های طولانی‌تر مناسب می باشند.
  • وزنآلومینیوم با روکش مس سبک‌تر از CCC و CCS است.
  • انعطاف‌پذیری و شکنندگی: کابل‌های CCA و CCS، به‌ خاطر استفاده از آلومینیوم و فولاد در ساختار، انعطاف‌‌پذیری کمتری دارند. چراکه شعاع خمش این کابل‌ها پایین تر است، احتمال شکنندگی در هنگام استفاده از آن ها افزایش می یابد.
  • مقاومت: فلز آلومینیوم نسبت به مس 55 درصد مقاومت بیش‌تری دارد که باعث می شود کابل داغ شود و تا حد زیادی رسانای آن کاهش یابد که همین امر باعث آتش‌سوزی خواهد شد. بهتر است تنها در مواقعی از دو کابل cca و ccs استفاده کنید که جریان به‌صورت موقتی از آن ها عبور می‌کند. زیرا قطعآ مداوم بودن جریان در این نوع کابل‌ها موجب حریق خواهد شد. همچنین اگر در شبکه دستگاه‌های PoE داشته باشیم، با مشکل بزرگی مواجه می‌شویم. زیرا توان دستگاه‌ها و در نتیجه عملکرد نهایی آن ها کاهش پیدا می‌کند.
  • فرسایشآلومینیوم در گذر زمان در معرض هوا اکسید می شود و همین موضوع شکنندگی کابل را افزایش می دهد. به همین خاطر بهتر است به‌صورت دوره‌ای کابل‌ها را چک نمایید. زیرا ممکن است مشکلاتی را که شکسته شدن یا خورده شدن کابل ایجاد می‌کند،  به کل شبکه‌ آسیب وارد کند.

کابل شبکه مسی چیست؟

کابل شبکه مسی همان طور که از نامش پیداست به کابل هایی اطلاق می شود که از جنس مس باشد؛ البته فلزاتی از جمله فولاد، آلومینیوم، سرب و نقره نیز در ساخت کابل مورد استفاده قرار می گیرند، اما از آن جایی که کابل هایی از جنس آلومینیوم و مس از نظر قیمت، مقرون به صرفه تر هستند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. از طرف دیگر مس.، به دلایل شیمیایی و فیزیکی. نسبت به دیگر فلزات. برتری دارد؛ به عنوان مثال انعطاف پذیری مس. بیشتر بوده و به راحتی می توان آن. را به رشته های سیمی. نازک تبدیل نمود که یکی از دلایل. استفاده از آن در صنعت. برق نیز، همین ویژگی آن است.

اغلب، کابل های شبکه مسی جهت اهداف خاص از قبیل صدا، زنگ درب، تجهیزات کنترل از راه دور و یا هر کاربرد کم ولتاژ و کم سرعت تولید می شوند. هرکاتالوگ بزرگ مربوط به کابل کشی را انتخاب نمایید مسلمآ انواع کابل های شبکه مسی را در آن مشاهده خواهید نمود.

با این حال تمامی این. کابل ها بمنظور انتقال. داده .و صدا. مناسب. نمی باشد. کابل هایی که جهت انتقال مورد استفاده قرار می گیرند باید از پهنای باند بالا در فرکانس گسترده پشتیبانی کنند و حتی اگر برای تلفن های دیجیتال باشد. بنابراین باید توجه کرد که برای هر کاربردی کابل مناسب خود را انتخاب نمایید.

مزایا و معایب کابل CCC یا کابل Cu (تمام مس)

درست است که خرید مس نسبت به فولاد و آلومینیوم هزینه‌ی بیشتری دارد و یا وزن بیشتری را برای کابل به همراه می آورد، اما تقریبآ ایده‌آل‌ترین نوع مغزی برای کابل شبکه‌ است و در فواصل بالا، قدرت سیگنال را بهتر حفظ می‌کند.

این نوع کابل شعاع خمش بهتری دارد و به علت انعطاف‌پذیری بالا راحت‌تر شکل می‌گیرد. کابل CCC به‌راحتی قابل دسترسی است و نصب آسانی دارد. میتوان گفت مس از بسیاری جهات گزینه‌ی مناسب تری برای ارسال سیگنال از یک مکان به مکان دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.