چرا از داکت ها و ترانک ها استفاده میکنیم؟

چرا از داکت ها و ترانک ها استفاده میکنیم؟
سهولت تغییر یا افزایش سیستم های کابل گذاری با توجه به حجم قابل ملاحظه محفظه های تراکینگ در مقایسه با سیستم لوله کشی و امکان کاهش
یا افزایش تعداد پریز ها
دارای قابلیت تغییر مکان کلید ها و پریز ها
دارای عایق مناسب در داخل محفظه جهت جلوگیری از زنگ زدگی وپوسیدگی و دوام بیشتر کابل ها
دارای رنگ آمیزی در انواع رنگ های مختلف آنچه در بازار کار به داکت اطلاق می شود کانالهای پلاستیکی معمولی است که غالبا فقط برای قرار دادن کابل استفاده می گردد.
داکت یک کانال پلاستیکی درب دار است که برای محافظت و انتقال کابلها از ان استفاده می شود. از انجایی که داکتها معمولا ضد آب نیستند استفاده از داکت تنها در محل های مسقف صورت می گیرد.

داکت چیست؟

داکت محفظه‌ای از جنس پلاستیک است که سیم‌ها و کابل‌ها از داخل آن عبور می‌‌کنند. از آنجایی که این محفظه به هیچ عنوان خاصیت ضد آب بودن ندارد؛ تنها در محیط‌های سرپوشیده می‌توان  از آن استفاده کرد؛ زیرا در صورتی که آب به آن برسد می‌تواند منجر به خرابی آن و البته ایجاد خطر شود. داکت‌ها در اندازه‌ها و جنس‌های مختلفی در بازار موجود هستند که در هنگام تهیه آن‌ها باید نیاز خود را در نظر گرفته و متناسب با آن اقدام به خرید نمایید. یکی دیگر از مواردی که دز زمان خرید داکت باید بدان توجه کنید؛ درب آن است که باید به راحتی باز و بسته شود. داکت‌ها در چهار نوع مختلف در دسترس هستند:

داکت ساده که پلاستیکی بوده و شکل ظاهری آن‌ها نیز ساده می‌باشد
داکت پارتیشن دار که برای مواقعی که تعداد سیم یا کابل‌ها زیاد است؛ از آن استفاده می‌شود
داکت شیار دار که معمولا مصرف صنعتی داشته و در منازل قابل استفاده نیستند
داکت قرنیزی که در انتهای دیوارها مورد استفاده قرار می‌گیرند

متعلقات ترانکینگ
وقتی از ترانکینگ صحبت می‌شود، منظور تنها یک محفظه یا کانال برای کابل‌کشی نیست. ترانکینگ مجموعه از اجزای مختلف با کارکردهای متفاوت را شامل می‌شود به عبارتی هر ترانکینگ درای اجزا و متعلقاتی است که به نصب بهتر آن ها در محیط های مختلف و زیبایی آن ها کمک می‌کند. از جمله این متعلقات می‌توان به پارتیشن، زوایای داخلی، خارجی و تخت، مسدودکننده، قطعه اتصال و … اشاره کرد. وجود این متعلقات ترانکینگ باعث انعطاف‌پذیری در نصب شده و زیبایی محیط را حفظ می‌کند.
هر کدام از متعلقات ترانکینگ کاربرد خاص خود را دارند، به طور مثال پارتیشن یکی از اجزای ترانکینگ است که مسیر عبور سیم های برق، کابل های شبکه و سایر سیستم ها را از هم جدا می‌کند. استفاده از پارتیشن باعث می‌شود که سیم ها و کابل ها (به خصوص سیم های برق) تداخل الکترومغناطیسی و نویز ایجاد نکنند و بر روی هم تأثیر منفی نداشته باشند.
متعلقات ترانکینگ باید به صورت جداگانه خریداری شوند و هر کاریر بسته به نوع ساختمان، سایز شبکه و … باید متعلقات مورد نیاز خود را خریداری کند.
درزگیر
جهت اتصال دو ترانک بکار می‌رود و هنگام قرارگیری دو ترانک در امتداد هم، برای پوشاندن محل قرارگیری و همچنین اتصال آن بکار می‌رود. درزگیر شامل سه قطعه است که قطعه اصلی روی ترانک و دو قطعه دیگر در لبه‌های ترانک قرار گرفته و ترانک را زیباتر می‌کند.

کادر ماژول
کادر یا جعبه ماژول، محفظه‌ای است که به بدنه ترانک متصل می‌شوند تا کلید و پریزها داخل آن قرار بگیرند. کادر ماژول‌ها در انواع 2، 4، 6 و 8 ماژولی تولید می‌شوند. فضای مورد نیاز برای نصب پریزهای برق، شبکه و تلفن باریک (تک ماژول)، سایز استاندارد 22.5*45 و برای پریزهای پهن سایز استاندارد 45*45 است.

درب ترانکینگ
برای راحتی اعمال هرگونه تغییر یا انجام فعالیت‌های مربوط به تعمیر و نگهداری شبکه، روی هر شاخه ترانک یک درب تعبیه می‌شود. این درب‌ها در دو نوع نرم و سخت و از همان جنس ترانک تولید می‌شوند. درب‌های نرم، انعطاف‌پذیری بالایی دارند، به‌راحتی از بدنه ترانک جدا می‌شوند و در گوشه‌ها و زوایا نیز زیباتر هستند. برای حفظ ایمنی و یکدست بودن ظاهر کار، از قطعه “مسدود کننده” در ابتدا و انتهای ترانکینگ استفاده میشود.

زانوی تخت
یکی دیگر از اجزای ترانکینگ که در شرایطی مورد استفاده قرار میگیرد زاویه تخت ترانکینگ است که جهت اتصال قائم و تغییر مسیر ترانکینگ در یک سطح از آن استفاده می‌شود. این قطعه ممکن است هم در ترانکینگ دیواری و هم در ترانکینگ کف خواب موردنیاز باشد.

زاویه خارجی
در مواقعی که ترانکینگ در نوع دیواری خود مورد استفاده قرار میگیرد به گوشه ها و قسمتهای زاویه دار دیوار برخورد میکنیم و در این حالت برای اتصال دو ترانکینگ در گوشه‌های 90 درجه بیرونی دیوار از زاویه خارجی استفاده می‌شود.

سه‌راهی
در شرایطی از داکت کشی یا استفاده از ترانکینگ لازم است که مسیر سیم ها و کابل ها را به چند جهت تقسیم کنیم و در واقع از مسیر اصلی انشعاباتی ایجاد کنیم که در این شرایط از قطعه سه راهی برای ایجاد انشعابات در مسیر ترانک استفاده می کنیم.

زاویه داخلی
از قطعات اصلی تراک است و زمانی که قصد دارید دو شاخه ترانکینگ جدا از هم را به یکدیگر متصل نمایید تا مسیری یکپارچه ایجاد شود، به زاویه نیاز دارید. برای اتصال دو ترانکینگ در گوشه‌های 90 درجه داخلی دیوار از زاویه داخلی استفاده می‌شود.

ترانک
در واقع همان شاخه لازم برای عبور سیم و کابل است که یکی از تجهیزات پسیو شبکه محسوب میشود. به عبارتی میتوان گفت ترانک نام دیگر مرسوم برای ترانکینگ است. هر شاخه استاندارد ترانک 2 متر طول دارد. در فضای داخلی ترانک شـیارهایی جهـت ایجاد پارتیشن تعبیه می‌شود. با نصب پارتیشن هر ترانک را می‌توان به چند قسمت تقسیم کرد. ترانک های در دو سطح مقطع 50*80 و 50*101 میلی‌متری تولید می‌شوند.

پارتیشن
یکی از اصلی‌ترین دلایل برای استفاده از ترانکینگ مرتب و یکپارچه‌سازی سیم‌کشی‌هاست. با نصب پارتیشن که در جنس های مختلفی موجود هستند، در داخل ترانک می‌توانیم مسیرهایی مجزا و ایمن برای عبور سیم‌های برق، کابل‌های شبکه و سایر سیستم‌ها ایجاد کنیم. با استفاده از پارتیشن از تداخل الکترومغناطیسی و ایجاد نویز بین کابل‌ها (به‌خصوص کابل‌های برق) و تأثیر منفی سیستم‌ها روی هم جلوگیری می‌کنیم.

زانوی تخت دانوب

همان طور که در بالا هم اشاره نمودبم زاویه تخت قطعه‌ای از تجهیزات پسیو شبکه است و برای مکان‌هایی کاربرد دارد که درب و بدنه ترانکینگ در یک نقطه و با هم به نقطه انتهایی می‌رسند. استفاده از این قطعه به زیبا تر شدن محل اتصال دو درب و دو بدنه کمک می‌کند. دو قسمت انتهایی داخلی ترانکینگ (که با دیوار زاویه 90 درجه می سازند) اتصال برقرار می‌کند. جنس زاویه تخت ترانکینگ دانوب از PVC و رنگ بدنه آن سفید است و ساختمان آن به گونه ای است که در برابر آسیب های مکانیکی مقاومت نسبتا بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *