پچ کورد یا پچ کابل فیبرنوری SC-SC Simplex سینگل مد

پچ کورد چیست؟

 پچ کورد یک کابل الکتریکی است که برای مسیر یابی سیگنال یک وسیله الکتریکی را به وسلیه دیگری وصل می کند. به عبارتی بمنظور اتصال بین سوئیچ شبکه و پچ پنل و همچنین برای یرقراری اتصال بین کامپیوتر و پریز شبکه از پچ کورد استفاده می کنند.پچ کورد ها دارای رنگ های مختلفی هستند که موجب می شود به راحتی آن ها را تشخیص دهیم.پچ کوردها بطور معمول کوتاه هستند و طول آن ها بیشتر از دو متر نیست.

defaultانواع پچ کورد ها

پچ کوردها بطور کلی به دو دسته مسی و فیبر نوری تقسیم می شوند.پچ کورد مسی یک کابل انعطاف‌پذیری است که دو سر آن با سوکت RJ45 سربندی شده است.

پچ کورد فیبر نوری:

همان طور که از نامش پیداست این پچ کورد به معنای واقعی واژه یک فیبر است که از دو طرف به کانکتور فیبر نوری اتصال داده می شودو نام دیگر آن پچ کیبل است. از این نوع پچ کورد بمنظور برقراری ارتباط میان تجهیزات و قطعات در شبکه فیبر نوری بکار می برند.تفاوت کانکتور ها در پچ کورد فیبر نوری سبب شده تا شاهد انواع مختلف پچ کورد فیبر نوری باشیم. در ادامه به بررسی خصوصیات مختلف آن هامی پردازیم.

defaultکانکتور LC:

LC مخفف کانکتورLucent است. کانکتور LC به سبک ساختار فشار تولید می شود. پچ کورد LC به این معناست که با کانکتور LC به اتمام می رسد. این پچ کورد فضای اشغال را کاهش می دهد و درمناطق پرتراکم و کم حجم بسیار مناسب است.بدنه ی پچ کورد LC پلاستیکی است و فرول به اندازه دقیق 1.25mm و با جنس سرامیکی می باشد.

کانکتور SC:

SC مخفف کانکتور میدان و یا کانکتور استاندارد یا مشترک است که این کانکتور توسط یک شرکت ژاپنی به نام  NTT اختراع شده است.پچ کورد SC در واقع پچ کوردی است که به کانکتور SC ختم می شود. همچنین پچ کورد SC در کانکتور خود خاصیت قفل شدن دارد که این حرکت از طریق فرول سرامیکی یک اتصال تراز و دقیق ایجاد می شود. این نوع پچ کورد در ارتباطات داده ها و مخابرات فیبر نوری قابل استفاده می باشد.

defaultکانکتور ST:

ST مخفف Straight-Tip می باشد.پچ کورد ST فیبر نوری به کانکتور ST خاتمه پیدا می کند.این نوع پچ کورد در هر دو نوع مولتی مود و سینگل مود قابل استفاده است. قطر کانکتور ST همانند کانکتور SC فرول 2.5 میلیمتری است. پچ کورد فیبر نوری ST نوک صاف و مستقیم دارد که باعث می شود به راحتی داخل و خارج شود.

پچ کورد FC 

FC مخفف کانکتور ثابت (Fixed Connector) است. پچ کورد فیبر نوری FC با کانکتور FC به اتمام می رسد و ساختار پیچشی دارد و به صورت پیچشی وصل می شود. از این نوع پچ کورد می توان در محیط های لرزشی استفاده کرد و به صورت پیچشی محکم آن را بست.پچ کورد FC  دارای بدنه فلزی است.

پچ کورد SC

 

پچ کورد 2 متری فیبرنوری SC-SC Simplex Single-Mode

پچ کورد فیبرنوری SC-SC Simplex Single-Modeدارای کانکتورهای دو سر SC آبی رنگ هستند که ضخامت روکش پچ کابل SC-SC میلیمتر 2 بوده و کانکتور آن به سبک فشاری و کششی ساده، روی دستگاه مورد نظر چفت و یا جدا می شود. این نمونه پچ کابل به طور وسیعی در شبکه های فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرد و در ارتباطات داده ها و مخابرات فیبر نوری بسیار پر کاربرد است.این قطعه دارای روکشی مقاوم از جنس LSZH می باشد که در برابر آتش سوزی دود سمی کمی از خود انتشار می دهد و فاقد هرگونه هالوژن می باشد و همچنین برای افراد خطر مسمومیت کمتری دارد و از آسیب گازهای سمی به دور خواهند ماند.

نوع فیبر موجود در این پچ کابل، Single Mode است که از مصرف بالا و کیفیت بسیار مناسبی برخوردار می باشد. رنگ این پچ کورد زرد بوده و دارای قطر هسته 9 میکرون و قطر غلاف 125 میکرون است.همچنین با طول کابل 2 متر عرضه می شود و در بازار تجهیزات شبکه به فروش می رسد.

پچ کورد فیبرنوری SC-SC

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *