رک شبکه چیست؟

رک شبکه معمولا یک جعبه ی فلزی به حالات مربع و مستطیل می باشند،این جعبه ها معمولا تجهیزات شبکه مانندروتر،سوییچ،مودم،سانترال،  هاب و….را در خود جای می دهند.معمولا از رک ها به این خاطر استفاده می کنند که تمامی تجهیزات شبکه را در خود جای می دهند،استفاده از کل تجهیزات شبکه درون این جعبه به این خاطر برای ما مورد ارزش می باشد که درصوت خرابی یکی از تجهیزات شبکه دیگر نیازی نیست به نقاط مختلف شرکت یا ساختمان تعمیرکار تجهیزات شبکه مراجعه نماید در صورت خرابی تعمیرکار به جعبه رک مراجعه می کند و دیگر تعمیرکار دچار سردرگمی نمی شود.

تجهیزات مورد استفاده در رک ها

درون این جعبه ها معمولا تجهیزات مهمی می باشند،این تجهیزات به این خاطر که همیشه در حال فعالیت هستند و یک سره درحال کار است می بایست برای به گردش در آوردن هوا و پایین آمدن حرارت از سیستم تهویه ایی مناسب برای رک ها استفاده نمایید.

ایجاد تهویه مناسب باعث می شود که دمای درون رک شبکه کاملا پایین بیاید در این صورت عمر تجهیزاتی که درون آن قرار دارد افزایش می یابد و  عمر مفید تجهیزات شبکه  بالاتر می رود.

معمولا رک ها دارای وسایلی پشتیبان و جانبی هستند  .قطعاتی که در این رک شبکه نقش پشتیبان بازی میکنند شامل : پاورماژول، نگهدارنده، مرتب کننده کابل ها، سینی متحرک و ثابت، لایت پنل، فن خنک کننده، مدیریت کابل و…

تولید کننده های مختلفی در بازار موجود می باشند که پایاسیستم،تیام شبکه،تایکو،اچ پی،لگراند انواعی از آن هستند.

رک شبکه

جنس بدنه رک شبکه

بعد از این که توانستیم معنای رک را به شما یادآوری کنیم مورد دیگری که برای ما حائز اهمیت می باشد،جنس بدنه ی رک است.

معمولا این جعبه ها را از ورق های گالوانیزه می سازند. جنس بدنه رک شبکه تاحد زیادی به شرکت وتولید کننده رک بستگی دارد.

تفاوت محصولات این شرکت ها در طول ورقه و قطر ورقه های گالوانیزه می باشد.نوع جنس بدنه رک برای ما خیلی اهمیت دارد چرا که در صورت نداشتن استحکام کافی ممکن است در برابر ضربه ها و فشار ها این جعبه ها مقاومت کافی نداشته باشند.

استاندارد به کار رفته در جنس بدنه ی این جعبه ها IK می باشد.به عنوان نمونه اگر جسمی به وزن 5 کیلوگرم به بدنه ی رک ها برخورد کند در صورتی که ورقه های به کار رفته در بدنه ی این جعبه ها جنس مناسب نداشته باشد و نتواند مقاومت مناسبی در برابر این ضربه نشان ندهد ممکن است تجهیزات شبکه شما را مورد آسیب قرار دهد.

هرچه قطر به کار رفته در رک ها بالاتر باشد مقاومت بیشتری را در برابر تنش ها و ضربات از خود نشان می دهد.

برخی از شرکت های ارائه دهنده ی رک ها جعبه هایی را به بازار روانه کرده اندکه مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و آب و نم دارد،به همین خاطر پیشنهاد می دهیم برای خرید رک نوع آب و هوای مورد استفاده از این جعبه را سر عنوان کار خود قرار دهید.

در صورتی که به صورت حضوری برای خرید این قطعه اقدام می کنید حتما نوع آب و هوای مورد استفاده خود را به فروشنده یادآوری کنید.

انواع دسته بندی رک

رک شبکه  برای نگه داری تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می گیرند،این جعبه ها معمولا به حالات ایستاده و یا دیواری در بازار به فروش می رسند.سمینار بزرگی که اخیرا در کشور فرانسه برگزار شد،بسیاری از کارشناسان آی تی و شبکه در این سمینار صحبت کردند که چکیه  صحبت کارشناسان این است که برای بالابردن عمرمفید تجهیزات شبکه می بایست از رک ها استفاده کنید. سعی کنید قبل از این که این تجهیزات را خریداری کنید با یکی از کارشناسان تجهیزات شبکه مشورت نمایید چرا که ممکن است شما با استفاده از سلایق شخصی خودتان خریداری نمایید که برای شما آن چنان کارایی ندارد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *