درباره پچ کورد فیبرنوری SC-LC Simplex Single-Mode

پچ کورد یا پچ کابل

پچ کورد یا پچ کابل در واقع یک کابل الکتریکی یا نوری است که سبب برقراری اتصال یک وسیله الکترونیکی یا نوری به وسیله دیگر به منظور مسیریابی سیگنال می شود.یکی از مهم ترین و اصلی ترین قسمت های شبکه را  پچ کورد تشکیل می دهد که کارایی شبکه را تحت تاثیر قرار می دهد .عملکرد پچ کورد همچون سوئیچی که به کامپیوتر وصل شده است می ماند. پچ کوردها معمولآ کوتاه هستند و در رنگ های مختلف ی به بازارعرضه می شوند که این رنگ ها باعث می شود کاربر به راحتی نوع آن ها را تشخیص دهد.پچ کوردها غالبآ از دو متر بیشتر طول ندارند.

پچ کوردها و انواع آن ها

پچ کوردها در دو دسته کلی “مسی” و “فیبر نوری” قرار می گیرد.

پچ کورد مسی

پچ کابل مسی یک کابل انعطاف‌پذیر می باشد که دو سر آن با سوکت RJ45 بسته شده است.با در نظر داشتن این نکته که این تجهیزات همانند کابل های شبکه عمل می کنند از نظر پهنای باند و نرخ انتقال داده ها نیز به دسته های cat1 تا cat8 تقسیم می شوند.هر یک از پچ کورد های قرار گرفته در این دسته ها دارای خصوصیت های متفاوتی هستند و در محیط و موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگر دسته بندی های که برای پچ کورد ها مورد توجه واقع می شود میزان مقاومت این تجهیزات در برابر نویز و نوع شیلد در شبکه است.

پچ کوردهای فیبر نوری

اما فیبر نوری همان طور که می دانید و از نامش هم مشخص است ذقیقآ یک فیبر است که شیشه ای با شفافیت بسیار بالا است و وظیفه انتقال نور را برعهده دارد. امروزه در تمام شبکه های بزرگ از زیرساخت های فیبر نوری استفاده می کنند و عدم استفاده از آن سبب مختل شبکه ها می شوند. به عبارت آینده شبکه ها در دست زیرساخت های فیبر نوری قرار دارد .پچ کوردهای فیبر نوری را می توان توسط انواع کانکتورهای فیبر نوری دسته بندی نماییم. به عنوان مثال پچ کورد LC چون با کانکتور LC تمام می شود اینگونه نام گذاری شده است و باقی نام گذاری ها نیز به همین صورت انجام می گیرد.

پچ کورد فیبرنوری SC-LC Simplex Single-Mode

پچ کورد فیبرنوری SC LC تک رشته ای کابل سینگل مود در حالت سیمپلکس می باشد. روکش پچ کورد فیبرنوری SC-LC Simplex Single-Mode به رنگ زرد است. رنگ زرد پچ کورد فیبر نوری نشان دهنده این است که فیبر آن از نوع  سینگل مود می باشد که در نهایت برای کابل های سینگل مود طراحی شده است.این پچ کورد دارای دو سر کانکتور SC به رنگ سبز و از جنس پلاستیک بوده و سر دیگر آن LC به سبک فشار و چفت شدن است و دارای بدنه ی پلاستیکی در اندازه 1.25 میلیمتر می باشد.از قطر هسته 9 میکرون و قطر غلاف 125 میکرون برخوردار است.این پچ کورد فیبرنوری از قیمت مناسبی برخوردار بوده، همچنین کار با آن بسیار ساده است. به همین خاطر است که این نمونه پچ کورد برای ارتباط در شبکه های فیبر نوری محبوبیت خاصی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *