ترانکینگ و زاویه تخت ترانک 150 لگراند

ترانکینگ چیست؟ ترانکینگ چه تفاوتی با داکت دارد؟

ترانکینگ نوعی کانال یا محفظه درب دار با سطح مقطع مستطیلی شکل می باشدکه به جهت سیم کشی یا کابل کشی یک ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. ترانکینگ ها دارای اجزا و اکسسوری های مختلفی هستند که با استفاده از آن ها می توان کابل ها را به اقصار نقاط ساختمان منتقل کرد.

از جمله اجزای ترانکینگ می توان به درب، زاویه تخت، بدنه ترانک، زاویه خارجی و داخلی، قطعات اتصال و کادر ماژول اشاره نمود. ترانک ها علاوه بر فضایی برای عبور کابل ها دارای مکانیزمی می باشند که بر روی انها می توان شبکه و پریزهای برق و  کلیدهای خاص را به صورت مستقیم جا ساز کرد.

همچنین ترانکینگ را جایگزین روش های سنتتی سیم کشی می دانند. در روش های سنتی اجرای سیم کشی در آن ها دشوار بود و آنها غیر قابل انعطاف بودند،همچنین به سختی می شد آن ها را گسترش یا تغییر داد. بعلاوه ترانکینگ یکی از بهترین گزینه ها جهت برای پیاده سازی شبکه های ساختار یافته بشمار میرود.

default

داکت چیست؟

داکت ها در دسته محصولات الکتریکی قرار می گیرند. داکت ها کانال های پلاستیکی درب داری هستند که بمنظور حفاظت و زیبایی مسیر، جابجایی سیستم ها و کابل ها (سیم ها) در داخل ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند. داکت ها جنسی از پلاستیک دارند اما ضد آب نیستند و در مکان هایی که در مسیر آب و بارندگی است کارایی ندارند. غالبآ کاربرد های داکت،شامل محافظت و انتقال کابل ها و زیباسازی فضا و همچنین مسیر انتقال کابل می شود.

دلایل استفاده از داکت ها و ترانک ها ؟

 •  تغییر آسان یا گسترش سیستم های کابل کشی
 • امکان افزایش و یا کاهش تعداد پریز ها
 • دارای عایقی مناسب در داخل محفظه بمنظور جلوگیری از زنگ زدگی وپوسیدگی و دوام عمر بیشتر کابل ها
 • دارای رنگ آمیزی در انواع رنگ های مختلف
 • وجود پارتیشن جدا کننده برق از کابل های سیگنال ضعیف
 • امکان تغییر مکان کلید ها و پریز ها در راستای ترانک

default

در این مقاله قصد داریم تفاوت ها و شباهت های داکت و ترانک را مورد بررسی قرار دهیم.

تفاوت داکت و ترانک

به طور کلی داکت و ترانکینگ محفظه های امن برای جلوگیری از ضربات مکانیکی هستند. از این دو محصول می توان در محیط ھای اداری، اتاق ھای کامپیوتر، اتاق ھای کنفرانس، محیط ھای آموزشی و غیره…. بکار برد. ترانک و داکت از تفاوت هایی برخوردار می باشند که ما در اینجا به برخی از این تفاوت ها میپردازیم.

“قیمت و سایز”

از نظر قیمت داکت، قیمتی ارزان تر دارد و حتمآ ترانک گران قیمت تر می باشد. حتی میتوان اظهار داشت که هر شاخه ترانک حدودا معادل چهار برابر یک شاخه داکت قیمت دارد.با توجه به سایز بندی داکت و ترانک از ترانکینگ می توان در حجم های بالا، برای مدیریت و توزیع کابل های شبکه، تلفن و برق استفاده نمود در حالی که در داکت ها به دلیل سایز بندی کوچک تر این امکان وجود ندارد.

“پارتیشن”

پارتیشن قطعه ایست داخل ترانک که آن را تقسیم به 2 یا 3 می کند. (بمنظور جداسازی کابل های برق، تلفن و شبکه ) که داکت ها از این ویژگی در خود محروم هستند.

“یکپارچه سازی”

داکت ها معمولآ برای قرار دادن کابل کاربرد دارند و در حجم سیم های کمتر و ابعاد کوچکتر استفاده می شود. در صورتی که استفاده از پریز های شبکه، تلفن و برق در داخل ترانک یک مزیت خاص محسوب می شود که. این امر به یکپارچه سازی و نظم بخشی به زیرساخت کمک موثری می کند.

default

“جنس”

جنس داکت و ترانک با توجه به شرکت تولید کننده کاملا متفاوت است. ولی بطور کل داکت ها از مقاومت بسیار کمتری در برابر ضربه نسبت به ترانک ها برخوردار هستند. همچنین ترانک ها در انواع مختلف نسوز و ضد آب طراحی و تولید می شوند که در داکت ها این قابلیت وجود ندارد. در برخی ترانک ها از موارد Super PVC برای افزایش مقاومت استفاده می شود.

“متعلقات”

تفاوت داکت و ترانک بر اساس متعلقات و اتصالات باید گفت که صد درصد ترانک خیلی بهتر است چراکه ترانک دارای متعلقاتی همچون زاویه داخلی، زاویه خارجی، سه راهی، قطعه اتصال و بست انتهای ترانک را می باشد. با این وجود که در داکت بهترین راه برای برقراری نظم و تمیزی کار از اره فارسی استفاده می شود.

زاویه تخت ترانک

زاویه تخت ترانک 150 لگراند

زاویه ها برای تغییر جهت مسیر یک ترانک مورد استفاده قرار می گیرند. زاویه تخت نیز در مواردی که نیاز است بر روی دیوار، ترانک جهت خود را از افقی به عمودی و یا بلعکس تغییر دهد استفاده می شود.  زاویه تخت ترانک 150 نمونه ای از تجهیزاتی است که برای زوایه دادن به کابل های شبکه در مواقع قرار گرفتن در داکت کاربرد دارد. بیانی  ساده تر در مواقعی که نیاز است تا یک ترانک بر روی یک سطح تخت تغییر مسیر 90 درجه ای دهد از زاویه تخت 150 استفاده می شود. زاویه تخت لگراند پارت نامبر 10789یکی دیگر از محصولات شرکت فرانسوی لگراند است. این شرکت به عنوان یکی از اصلی ترین تولید کننده ترانکینگ در جهان شناخته شده است. از مزایای آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قابلیت پوشانندگی کامل زوایا
 • انتقال آسان کابل ها
 • زیبایی و نصب آسان
 • یکپارچه سازی مسیر عبور کابل ها و سیم ها
 • جنس PVC مقاوم

زاویه تخت ترانک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.