شبکه بی سیم

یک شبکه بی سیم به مجموعه دستگاه ها متصل به هم گفته میشود که با هم ارتباط دارند و تعامل میکنند و لی برای این تعامل به اتصال سیمی نیازی ندارند.

نقاط دسترسی سیگنال‌های Wi-Fi را تقویت می‌کنند، بنابراین دستگاه می‌تواند از روتر دور باشد اما همچنان به شبکه متصل باشد.

وقتی به یک نقطه اتصال Wi-Fi در یک کافه، یک هتل، یک سالن فرودگاه یا یک مکان عمومی دیگر متصل می شوید، به شبکه بی سیم آن کسب و کار متصل می شوید.

شبکه بی سیم

یک شبکه سیمی از کابل شبکه مانند کابل شبکه لگراند برای اتصال دستگاه هایی مانند لپ تاپ یا رایانه های رومیزی به اینترنت یا شبکه دیگری استفاده می کند،

یک شبکه سیمی در مقایسه با یک شبکه بیسیم دارای معایبی است، که بزرگترین عیب این است که دستگاه شما به یک روتر متصل است،

رایج‌ترین شبکه‌های سیمی از کابل‌هایی استفاده می‌کنند که از یک طرف به یک پورت اترنت در روتر شبکه و از طرف دیگر به یک رایانه یا دستگاه دیگر متصل هستند.

قبلاً تصور می شد که شبکه های سیمی سریعتر و ایمن تر از شبکه های بیسیم هستند.

اما پیشرفت مداوم فناوری شبکه های بیسیم مانند استاندارد شبکه Wi-Fi 6 باعث کاهش سرعت و تفاوت های امنیتی بین شبکه های سیمی و بیسیم شده است.

شبکه بی سیم

کسب و کارها می توانند مزایای زیادی از شبکه بیسیم داشته باشند، از جمله:

راحتی: از هر مکانی در منطقه تحت پوشش شبکه بی سیم خود یا از هر نقطه اتصال Wi-Fi به منابع شبکه خود دسترسی داشته باشید.

بهره وری: دسترسی بیسیم به اینترنت و برنامه ها و منابع کلیدی شرکت شما به کارکنان شما کمک می کند تا کار را انجام دهند و همکاری را تشویق می کند.

راه اندازی آسان: شما مجبور نیستید کابل ها را رشته کنید، بنابراین نصب می تواند سریع و مقرون به صرفه باشد.

قابلیت گسترش: شما می توانید به راحتی شبکه های بیسیم را با تجهیزات موجود گسترش دهید، در حالی که یک شبکه سیمی ممکن است به سیم کشی اضافی نیاز داشته باشد.

امنیت: پیشرفت‌ها در شبکه‌های بی‌سیم، حفاظت‌های امنیتی قوی را فراهم می‌کنند.

کاهش هزینه: از آن جایی که شبکه‌های بی‌سیم هزینه‌های سیم‌کشی را حذف یا کاهش می‌دهند، هزینه کارکرد آن‌ها نسبت به شبکه‌های سیمی کمتر است.

نحوه استقرار یک شبکه بیسیم

برای ایجاد شبکه بی سیم خود، می توانید بین سه نوع استقرار یکی را انتخاب کنید؛ استقرار متمرکز، استقرار همگرا و استقرار مبتنی بر ابر.

به کمک نیاز دارید تا بفهمید کدام استقرار برای کسب و کار شما بهترین است؟ پس با یک متخصص صحبت کنید.

استقرار متمرکز

متداول‌ترین نوع سیستم شبکه‌های بی‌سیم، استقرار متمرکز به‌طور سنتی در محوطه‌هایی که ساختمان‌ها و شبکه‌ها در مجاورت یکدیگر هستند، استفاده می‌شود.

این استقرار شبکه بی سیم را یکپارچه می کند، همچنین ارتقاء را آسان تر می کند و عملکرد پیشرفته بی سیم را تسهیل می کند. کنترلرها در محل هستند و در یک مکان متمرکز نصب می شوند.

استقرار همگرا

برای پردیس‌های کوچک یا دفاتر شعبه، استقرار همگرا در اتصالات بی‌سیم و سیمی سازگاری دارد.

این استقرار سیمی و بیسیم را در یک دستگاه شبکه، یک سوئیچ دسترسی همگرا می کند و نقش دوگانه سوئیچ و کنترل کننده بیسیم را انجام می دهد.

استقرار مبتنی بر ابر

این سیستم از ابر برای مدیریت دستگاه های شبکه مستقر در محل در مکان های مختلف استفاده می کند. این راه حل، دید کاملی از شبکه را ارائه می دهد.

هات اسپات وای فای

اصطلاح Wi-Fi hotspot معمولاً به شبکه‌های بی‌سیمی اطلاق می‌شود که در مکان‌های عمومی مانند کافی‌شاپ‌ها قرار می‌گیرند تا به مردم اجازه دهند بدون داشتن اعتبار خاصی به اینترنت متصل شوند.

در حالی که برخی از آن ها رایگان هستند، برخی دیگر نیاز به هزینه دارند، به ویژه آن هایی که توسط شرکت هایی که در ارائه نقاط مهم در مکان هایی مانند فرودگاه ها یا پایانه های اتوبوس تخصص دارند، اداره می شوند.

بسیاری از تلفن های همراه دارای نقطه اتصال فعال هستند و کاربران می توانند با تماس با ارائه دهنده خدمات تلفن همراه خود، این ویژگی را فعال کنند.

با روشن بودن هات اسپات، کاربر می‌تواند اتصال اینترنت خود را با شخص دیگری به اشتراک بگذارد و برای دسترسی ایمن‌تر، رمز عبوری برای آن‌ها فراهم کند.

انواع شبکه بی سیم

بی سیم MAN

شبکه بی‌ سیم شهری در شهرهای سراسر جهان نصب شده‌اند تا دسترسی افراد خارج از یک شبکه اداری یا خانگی را فراهم کنند.

این شبکه ها محدوده وسیع تری را نسبت به شبکه های اداری یا خانگی پوشش می دهند، اما اصول یکسان استAP ها در کناره های ساختمان ها یا روی تیرهای تلفن در سراسر منطقه تحت پوشش قرار دارند

AP ها از طریق یک شبکه های سیمی به اینترنت متصل می شوند و یک سیگنال بیسیم را در سراسر منطقه پخش می کنند.

کاربران با اتصال به نزدیکترین AP که اتصال را از طریق اینترنتی فوروارد می کند، به مقصد مورد نظر خود متصل می شوند.

بی سیمPAN

شبکه های شخصی بیسیم با استفاده از پروتکل هایی مانند بلوتوث منطقه بسیار محدودی را پوشش می دهند، بلوتوث تماس های تلفنی بدون هندز را فعال می کند،

گوشی را به گوشی متصل می کند یا سیگنال ها را بین دستگاه های هوشمند انتقال می دهدZigbee ایستگاه ها را در امتداد یک شبکه IoT به هم متصل می کند، فناوری مادون قرمز محدود به خط دید است، مانند اتصال ریموت تلویزیون به تلویزیون.

بیسیمWAN

شبکه های WAN بی سیم از فناوری سلولی برای ارائه دسترسی خارج از محدوده شبکه بی سیم یا شبکه شهری استفاده می کنند،

این شبکه‌ها کاربران را قادر می‌سازد تا با دیگرانی که از طریق شبکه بیسیم WAN یا سیستم تلفن سیمی وصل می‌شوند، تماس تلفنی برقرار کنند.

کاربران همچنین می توانند برای دسترسی به وب سایت ها یا برنامه های مبتنی بر سرور به اینترنت متصل شوند.

نتیجه

برج های سلولی تقریباً در همه جای کشور و بسیاری از کشورهای دیگر قرار دارند، یک اتصال کاربر به نزدیکترین برج تلفن همراه هدایت می شود

که به نوبه خود یا به اینترنت سیمی یا به برج دیگری متصل به اینترنت بیسیم شود، به طور کلی شبکههای بیسیم نسبت به شبکه های سیمی کارایی بیشتری دارند.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *