مطالعه استاده از این راهنمای کانکتور فیبر نوری شما را راهنمایی می کند تا بدانید که در جست و جوی چه نوع کانکتوری هستید و احتیاج دارید چه نوع کانکتوری را جایگزین نمایید.چه در حال تعمیر یک سیستم سنتی در تهران باشید یا در حال نصب یک شبکه فیبر نوری در اصفهان، بایستی مطالبی را در مورد این کانکتورها بدانید.
برای شناسایی و معرفی کانکتورهای فیبر نوری، ابزاری عالی وجود دارد.می توانید با کمک لیست زیر نوع کانکتوری را که بایستی در پروژه های بعدی فیبر نوریتان به کار ببرید را نیز به کار بگیرید.لیستی که در ادامه آورده ایم، ابزاری عالی برای شناخت و معرفی کانکتورهای فیبر نوری می باشد.
کانکتور ST
کانکتور ST در SINGLE Mode و Multimode در دسترس است که از ویژگی های آن می توان به بادوام بودن و قابل اطمینان بودن در حیطه نصب و راه اندازی شده است.طراحی FIS این کانکتور این توانایی را به نصب کنندگان می دهد که پشت بدنه را به شکل مستقیم به داخل جلد کابل وKevlar بپیچانند.
کانکتور FC
این کانکتورها به منظورارتباطات با دوام تر،با اتصالی رشته ای از دور طراحی شدند که موجب تامین عملکرد قطع یا عدم اتصال غیر نوری می شوند.Low back reflection سبب تضمین FIS می گردد.کانکتورST با بست های آلیاژ ضدرنگ یا زیرکونیوم یافت شده و در دسترس می باشد.فرول یا بست این کانکتور به یک شعاع پیش در PC اتمام می یابد.
کانتور LC
این کانکتورها از اندازه کوچکی برخوردارند که تامین یک طراحی ضد کشش را بر عهده دارند.دارای قفلی یکطرفه بوده که با کشیده شدن بیرون نیاید.در هر دو نسخه از Simplex وduplex در دسترس می باشد.کانکتورهای LC با بست زیرکونیومی 1.25 میلی متری در دسترس می باشد.ضمنا از مکانیزم قفل منحصر به فردکه سبب پایداری و دوام در رک مونت سیستم می شود برخوردار است.در حال حضر بیشترین استفاده در شبکه های فیبر نوری داخلی LAN و ارتباطات STORAGE Networking از کاربردهای این کانکتور است. پر طرفدارترین کانکتور موجود در بازار این نوع از کانکتور هاست.
کانکتور SC
از خصوصیات این کانکتور می توان به طراحی یک اتصال کشش-فشار که کاربرد آن پچ کردن سریع کابل ها داخل رک یا مونت های دیوار مناسب می باشد.کلیپ نگه داری duplex به منظور ایجاد ارتباطات duplex مورد استفاده قرار می گیرد که می توانید مجددا آن را به کار ببرید.امکان خارج کردن آن و استفاده مجدد آن در یک کانکتور دیگر وجود دارد.sc کانکتور قطع یا عدم اتصال غیر نوری با یک بست زیرکونیومی پیش شعاعی 2.5میلی متری می باشد.بشترین استفاده به شرکت های دولتی که از شبکه های فیبر نوری برای طولانی مدت استفاده می کنند، باز می گردد.شرکت نفت و سایر وزارتخانه های دیگر بیشترین استفاده از این مدل کانکتور علی الخصوص در دستگاه های قدیمی را دارا هستند.
کانکتور MTP
کانکتورMTP درSinglemode با کاهش سیگنال ۰٫۲۵db و در multimode با کاهش ۰٫۲db موجود است.بست های singlemode به نحوی طراحی گشته اند که به زاویه 8 درجه پولیش شده اند.کاربرد این کانکتور بیشتر در اتصالات مخابراتی بوده و کاربرد زیادی درLAN ندارد.ضمنا کانکتورهای چهار فیبری و هشت فیبری هم وجود دارند. CONEC® MTP® آمریکایی، کانکتور سازگار با MPO بوده که موجب تامین اتصالات سریع و قابل اطمینانی برای حداکثر 12 فیبر می گردد.
معرفی کانکتور MU
این کانکتور، کانکتوری کم فیبری کوچک اما با سطح عملکرد بالا می باشد.موجب تامین دو برابر بیشتر از تراکم بسته بندی یا پکیجینگ کانکتور SC می گردد.از کانکتورهای پر استفاده در ایران می توان به کانکتور MU اشاره کرد.برای ارتباطات با تراکم بالا و اتصالات ازاین کانکتور کمک می گیرند.
کانکتور D4
کانکتورهای عدم اتصال غیر نوری یا قطع،از بخش های رشته ای تشکیل شده است که موجب کاهش پیچیدگی و زمان سرهم کردن می شود.
کانکتور ESCON
از دیسک پولیش استاندارد ST و یک کریمپر دو قالبی مخصوص بهره می برد. ESCON با یک مکانیزم قفل مثبت یا پوزیتو، و با ساختاری بست شناوروکانکتورDUPLEX (دوتایی) را تشکیل می دهد.علامت ESCON نماد تجاری ثبت شده شرکت IBM است که چندان کاربردی در کشور ایران ندارد.
کانکتور FD
از بین کانکتور AMP یا Molex در نیازمندی های کانکتور FDDI multimode بایستی فقط یکی را برگزینید.کلیه کانکتورها از فرول یا بست های زیرکونیوم برخوردارند.افت سیگنال یا افت پایین، کلیدزنی و کاهش فشار فیبر و جفت گیری قفل یا لچ کناری مثبت، توسط کانکتورهای AMP FDDI یکی شده است.
معرفی کانکتور Biconic
این کانکتور با بستی پلیمری، موجب تامین عملکردی بالا برای برنامه های کاربردی singlemode و multimode می شود.
کانکتورهای SMA 905 & 906
کانکتورهای multimode SMA 905 و 906 با بست های فلزی ضد زنگ یا آلیاژ ضدزنگ موجود است. هنگام جفت گیری، که آستین یا اسلیو ۹۰۶ SMA را داخل آستین ۹۰۵ SMA نصب می کنید، بایستی ½ اسلیو تامین شده روی بست ۹۰۶ نصب شده باشد. ممکن است بست آلیاژی ضدزنگ FIS، برای پذیرفتن اندازه های متفاوت فیبر از ۲۴۰μm تا ۱۵۵۰μm سوراخ شده باشد.

فروشگاه کارن شبکه ارائه دهنده انواع کانکتورهای فیبرنوری, کابل شبکه و دیگر تجهیزات شبکه در ایران.