لوله فلکسی چیست

لوله فلکسی (لوله خرطومی فلزی)کانالی فلزی با مقطع گرد و انعطاف پذیر می باشد که کاربردشان در نگه داری کابل های الکتریکی می باشد.
خصوصیات لوله فلکسی خوب
برخورداری از انعطاف پذیری زیاد
مقاومت چرخشی و کششی بالا
استحکام زیاد در مقابل ساییدگی، فشار و ضربه
ماندگاری زیاد
برخورداری از مقاومت زیاد در مقابل اشعه ماوراء بنفش (نورآفتاب) و حرارت زیاد و فرسایش محیطی
قابلیت تخلیه الکتریکی ساکن با متصل شدن به زمین

انواع مختلف لوله فلکسی
گونه متداول تر لوله فلکسی که کاربرد آن در نصب دوربین مداربسته زیادتر است، لوله خرطومی فلزی روکش دار است.کاربرد این لوله عمدتا در نگه داری سیم و کابل در محیط های مرطوب یا محیط های باز outdoor است.
نوع دیگر لوله خرطومی بدون روکش بوده که بدون روکش پلاستیکی pvc می باشد، به همین دلیل از این فلز در محیط های داخلی (Indoor)مورد استفاده قرار می گیرد.
موارد استفاده از لوله فلکسی بیشتر در محافظت کابلها در محیط های بیرونی و صنعتی است.این لوله ها دارای توان کمی در برابر ضربات فیزیکی هستند و در صورت احتیاج به تحمل فشارهای فیزیکی میبایست از لوله های فلزی کمک بگیرید.
اندازه های استاندارد لوله های فلزی به شرح زیر می باشند:
11،13،16،21،25،29،36،42،48
به منظور بستن لوله فلکسی به دیوار از بستهای ویژه این کار کمک می گیرند.در نظر داشته باشید که هر سایز از لوله به بست مناسب همان اندازه احتیاج دارد.
به منظور آسان تر شدن کابل کشی سعی کنید از وسایلی از قبیل قرقره کمک بگیرید.به این شکل که حلقه کابل را مثل شکل زیر درون وسیله ای مانند قرقره بگذارید که مانع گره خوردن کابل ها شود.