سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه دستگاهی پرسرعت است که در یک شبکه محلی بسته های داده دریافتی به مقصد هدایت می‌کند. سوئیچ در لایه Data Link یا لایه شبکه در مدل OSI کار می‌کند. در اصل، سوئیچ‌ها پلیس‌های ترافیکی یک شبکه محلی هستند. با استفاذده از سوئیچینگ می‌توان مسیر را برای فریم ها یا همان واحدهای داده تعیین کرد و نحوه حرکت داده‌ها از یک ناحیه شبکه به ناحیه دیگ را مشخص کرد.

تفاوت سوئیچ با هاب و روتر

سوالی که ممکن است مطرح بشود این است که سوئیچ با هاب و روتر چه تفاوتی دارد؟ سوئیچ عموما ازهاب‌ هوشمندتراست.  تفاوت سوئیچ با روتر این است که سوئیچ اطلاعات محدودی در مورد گره‌ها شبکه دارد ولی روتر اطلاعاتی جامعی تری دارد که می‌تواند مسیریابی بهینه‌ای رائه دهد. اصولا، سوئیچ‌ها آدرس‌های سخت افزاری بسته‌های دریافتی را می‌خوانند و بسته‌ها  را به مقصد مناسب هدایت می‌کنند ولی روتر تعداد نودهایی که طی کرده یا مسیرهایی که طی کرده را نیز در نظر می‌گیرد.  سوئیچ‌ها همچنین در ارتقای امنیت شبکه نقش دارند.

انواع سوئیچ شبکه

به نظر می‌رسد که سوئیچ یک سوئیچ است، درست است؟ لزوما این طور نیست. درست است که همه سوئیچ‌های شبکه داده‌ها را از نقطه A به نقطه B منتقل می‌کنند، ولی بین آنها تفاوت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری قابل توجهی وجود دارد که در استقرار زیرساخت‌های فناوری اطلاعات نقش دارد. درک انواع سوئیچ شبکه و کارکرد هر کدام یکی از مهمترین تصمیمات خرید  کارشناس شبکه است. بیایید به انواع مختلف سوئیچ‌های شبکه موجود در بازار امروز نگاهی بیندازیم.

سوئیچ شبکه

سوئیچ شبکه انواع مختلفی دارد: شامل مدیریت شده، ماژولار، مدیریت نشده ، هوشمند و پشته‌ای (stackable) هستند.

1. سوئیچ های مدیریت نشده، هوشمند و مدیریت شده

سوئیچ مدیریت نشده برای شعبه‌های یا دفاتر کار کوچک مناسب است. این سوئیچ‌ها نمونه ای از یک دستگاه plug-and-play هستند این معنی که کافیست که به نودهای شبکه متصل شوند. دیگر نیازی به پیکربندی ندارند و کار خود را می‌کنند. شده‌اند. سوئیچ‌های مدیریت نشده به دلیل قابلیت‌های محدودشان، در مقایسه با سوئیچ‌های هوشمند و مدیریت شده، قیمت بسیار کمتری دارند.

در سوئیچ های مدیریت شده امکان مدیریت، پیکربندی و نظارت برشبکه وجود دارد و میتوان هر پورت روی سوئیچ را با هرتنظیمات دلخواه، تنظیم کرد. در این نوع سوئیچ امکانات دیگری چون کنترل بر نحوه انتقال و دسترسی به داده‌ها وجود دارد.

سوئیچ‌های مدیریت شده، بیشتر برای شبکه‌های محلی متوسط ​​تا بزرگ کاربرد دارند و به وسیله آن میتوان صدها تا هزاران گزینه پیکربندی به وجود آورد. پنل مدیریت برخی از انوع سوئیچ‌های مدیریت شده دارای رابط کاربری گرافیکی می‌باشد اما اغلب، برای سرعت و سهولت استفاده، از طریق CLI مدیریت می‌شوند.

سوئیچ شبکه

سوئیچ های هوشمند که گاهی اوقات سوئیچ‌های هوشمند  وب یا سوئیچ‌های مدیریت شده تحت وب نامیده می‌شوند – به گزینه ای محبوب شبکه‌های متوسط ​​​​که نیاز به مدیریت دارند تبدیل شده‌اند. ویژگی اصلی آن این است که دسترسی به ویژگی‌های مدیریت سوئیچ مانند نظارت پورت، تجمع پیوندها و VPN را از طریق یک رابط وب ساده و از طریق یک مرورگر وب تعبیه شده ارائه می‌دهند.

سوئیچ های ماژولار برخلاف نوع سوئیچ ثابت که در بالا توضیح داده شد، سوئیچ‌های ماژولار با افزودن ماژول‌های اضافی روی شاسی برای دریافت پورت‌های اضافی و عملکرد اضافی قابل ارتقا هستند.

سوئیچ قابل انباشته  یا stackable سوئیچ شبکه‌ای است که هم می‌تواند عملکردی کاملاً مستقل داشته باشند وهم برای کار همراه با یک یا چند سوئیچ شبکه دیگر نیز تنظیم شود، با این گروه از سوئیچ ها ویژگی های یک سوئیچ را نشان می دهند اما ظرفیت پورت آن را دارند.

انباشتن سوئیچ روشی برای اتصال چندین سوئیچ است  با این کار چند سوئیچ عملکردی واجد دارند.

2. سوئیچ های لایه 2 و  3

سوئیچ لایه 2 نوعی سوئیچ شبکه است که بر روی لایه پیوند داده (OSI Layer 2) کار می کند و از آدرس MAC برای تعیین مسیری که فریم ها قرار است ارسال شوند، استفاده می‌کند. این سوئیچ از تکنیک‌های سوئیچینگ مبتنی بر سخت افزار برای اتصال و انتقال داده ها در یک شبکه محلی (LAN) استفاده می‌کند.

سوئیچ لایه 3 سوئیچی است که می تواند علاوه بر سوئیچینگ، عملکردهای مسیریابی را نیز انجام دهد.

سوئیچ شبکه

وظایف سوئیچ در شبکه

سوئیچ ها به شما اجازه می دهند ده‌ها دستگاه را به هم متصل کنید این اتصال به گون های است که  ترافیک بین دو دستگاه ایجاد نشود ترافیک مانعی برای ارتباطات و انتقال داده در شکبه به شمار میآید. سوئیچ‌ همچنین امکان نظارت را برای شما فراهم می‌کند. مثلا به وسیله سوئیچ شما می‌توانید دسترسی به بخش‌های مختلف شبکه را به کاربران مختلف بدهید.

قیمت سوئیچ شبکه

قیمت سوئیچ شبکه تا حد زیادی به اندازه شبکه شما و میزان کنترلی که روی آن شبکه نیاز دارید، بستگی دارد. با توجه به گزینه‌های توضیح داده شده، سه دسته اصلی سوئیچ‌ها عبارتند از سوئیچ‌های مدیریت نشده، سوئیچ‌های مدیریت شده و سوئیچ‌های هوشمند وب.

استفاده ازسوئیچ‌های مدیریت شده مزایای بیشتری به همراه میآورد. از سوی دیگر، سوئیچ‌های مدیریت نشده راه حل مقرون به صرفه‌ای هستند، اما چنین ویژگی‌هایی را ارائه نمی دهند. بنابراین قبل از این که به قیمت سوئیچ توجه کنید به نیازمندی شبکه خود دقت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *