ترانکینگ یا تراک یکی از پرکاربرد ترین ابزاهای دنیای شبکه و کابل کشی است.  نصب و راه اندازی شبکه با کابل کشی  فراوانی همراه است. این کابل ها باید از محل های مختلفی چون سقف، دیوار عبور کند تا به  تجهیزاتی چون کامپیوتر ها، سوٍیچ یا تجهیزات شبکه برسند. نصب تک تک این کابل ها و رها کردن آنها در فاضی ساختمان عملا غیر ممکن  است و ممکن است به کابل و ظاهر ساختمان  آسیب بزند. از ترانکینگ برای نظم دهی  و استفاده بهینه کابل ها و سیم کشی ساختمان و شبکه استفاده میکنند.

ترانکینگ چیست؟

ترانکینگ محفظه ای از جنس پی وی سی  ودارای مقطع مستطیلی یا لولایی است که از آن برای کابل کشی راحت ترمخصوصا در مکان هایی که تجمع کابل زیاد است، استفاده میکنند. عمدتا از این ابزار    برای نظم دهی، محافظت از کابل ها و فراهم کردن فضا برای سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شود.

چراباید از ترانک استفاده کنیم؟

ایجاد شبکه در یک سازمان معمولا با کابل کشی فراون همراه است، کابل هایی که در اتصالات شبکه استفاده میشوند در معرض آسیب های فیزیکی هستند. اگر این کابل ها بدون محافظ رها شوند ممکن است در اثر صدمات فیزیکی، گرما و فشاربه زودی از بین بروند. عمده ترین دلیل استفاده از ترانکینگ محافظت از کابل هاست.

علاوه برآن ترانکینگ مسیرانعطاف پذیری را برای عبورکابل ایجاد میکند تا طراح شبکه در مکان های دلخوه بتواند پریزیا کلید تعبیه کند.

ترانکینگ

تفاوت تراک و ترانکینگ

انعطاف پذیری قیمت واندازه

شاید در ظاهر این دو تفاوت عمده ای وجود نداشته باشد ولی تفاوت عمده در کاربرد آنهاست. داکت بیشتر در کارردهای مسکونی و سیم کشی های داخل ساختمان استفاده میشود ولی تراک در کاربردهای شبکه استفاده میشود. داکت ها محدودیت اندازه دارند و نمیتوان در کاربردهای شبکه از آنها استفاده کرد.

قیمت

داکت به علت داشتن ساختارساده، قیمت کمتری نی دارد. طراحان شبکه سعی میکنند درمکان هایی که تجمع کابل کم ترهست برای کم کردن هزینه ها از داکت استفاده کنند.

داکت متعلقاتی چون درب و یا مسدود کننده ندارد،  پس طبیعی است که قیمت داکت کمتر از ترانک است.

مقاومت

ترانکینگ هایی که استاندار باشند برای کابل کشی شریط خارجی مناسب هستند به خصوص که این ابزار قطعاتی چون درزگیر و مسدود کننده دارد و میتواند کابل ها را از شرایط آب و هوایی حفظ کند. این موارد معمولا ضد آب نیز هستند.

پیاده سازی داکت با ترانکینگ متفاوت است. داکت را با چسب روی سرامیک نصب میکنند ولی تراکینگ را با رول و پیچ باید به سطح مورد نظر دریل کرد.

متعلقاتی که باعث انعطاف پذیری بیشتر میشود

تراکینگ دارای یک سری متعلقات است که کار کردن با آن را منعطف تر میکند.متعلقاتی چون مسدود کننده، سه راهی کار کابل کشی شبکه را راحت تر میکند. مثلا از سه راهی برای شاخه زدن استفاده میکنند یا از متعلقاتی چون کادر ماژول برای ایجاد پریز یا کلید روی مسیر ترانک ایجاد استفاده میکنند. این چنین متعلقاتی درداکت وجود ندارد و تعبیه نشده است. وجود درب انعطاف پذیر باعث میشود کار کردن و تغییرات احتمالی که ممکن است بعدا در شبکه اعمال شود راحت تر شود.

ترانکینگ

آیا ترانکینگ از داکت بهتر است؟

شاید با خواندن موارد بالا به این نتیجه رسیده باشید که ترانک از داکت بهتراست ولی باید بگویم به طور کلینمیتوان جواب قطعی به این سوال داد. در دنیای شبکه و مهندسی شبکه هدف هر قطعه مشخص است. بهترین کار این است که بدون در نظر گرفتن هزینه، نیازمندیهای شبکه شناسایی و با توجه به آن، تجهیزات مورد نظر انتخاب و خریداری کنیم.

سوال درست این است که تفاوت اصلی داکت و ترانکینگ چیست؟  آن را بشناسیم و بدانیم  در هر  موقعیت بهتر است از کدام استفاده کنیم.

اگر درمورد هزینه ها محدودیت دارید باید بدانید که ترانکینگ ها از لحاظ اندازه و کاربرد انواع مختلفی دارند.

 

انواع ترانکینگ

انواع ترانکینگ از لحاظ  اندازه

ترانک های  50*180

ترانکینگ 105* 50

ترانکینگ   150 * 50

 

انواع ترانکینگ از لحاظ  جنس

پلاستیکی

استیل

مینای نقره ای روی پوشش روی

مینای خاکستری روی پوشش روی

پوشش گالوانیزه گرم

ترانکینگ فلزی

 

از هریک از این موارد بالا  کاربرهای مختلف مختص به خودش را دارد.  اگر کابل های برق از زیر زیرزمین عبور میکنند ترانک آلومینیومی  یا ترانک فولادی بهترین گزینه است. فولاد بسیار مستحکم و غیرقابل نفوذ است به همین دلیل است که از ترانکینگ فولادی برای مناطقی که در آن میزان نفوذ زیاد وجود دارد، استفاده میکنند.

اگر محدودیتی از لحاظ شرایط آب و هوایی و شرایط آسیب پذیری وجود نداشته باشد در بیشتر موارد از نوع پلاستیکی استفاده میکنند.

مهمترین مزایای استفاده از ترانک

کاهش هزینه ها

انعطاف پذیری بالا

بالا بردن مقیاس پذیری شبکه

کم کردن هم پوشانی و بالا بردن کارایی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *