در زندگی امروزی بسیاری از انسان ها با کامپیوتر سرو کار دارند.احتمالا اسم های سوئیچ، روتر به گوش شما خورده است اما با کاربرد روتر، سوئیچ و هاب در شبکه  آشنا نیستید.با تیم متخصص ما همراه باشید تا به تفاوت روتر، سوئیچ و هاب بپردازیم.

در مقاله ی ذکر شده به انواع سوئیچ شبکه اطلاعات کاملی برای شما قرار دادیم.

امروزه استفاده از کامپیوتر و مشتقات آن در بسیاری از مشاغل،بانک ها ،ادارات،کارخانه ها ،سازمان ها امری ضروری است.

میزبان سرور این کاربران روتر ،پچ پنل ،سوئیچ،هاب می باشد.

برای بهتر فهمیدن این ابزار ابتدا آن ها را تعریف می کنیم و سپس کاربرد روتر، سوئیچ و هاب در شبکه  را به صورت مجزا شرح می دهیم.

هاب چیست؟

کاربرد روتر، سوئیچ و هاب در شبکه

 

با استفاده از هاب می توانید چند شبکه ی محلی را به یکدیگر متصل کنید.هر اطلاعاتی که درون این شبکه ها به یکدیگر ارسال و دریافت می شوند به پورت‌های هاب که در آن سمت وسله قرار دارد نیز ارسال می‌شود.

این ابزار ها نمی توانند آدرس های ورودی و خروجی را تفکیک کنند و پیام هایی را برای یکی از اعضایی مشخص بفرستند.

برای درک بهتر این مساله یک مثال میزنیم. در شبکه ایی 6 کامپوتر وجودد دارد و یکی از رایانه ها اطلاعاتی را برای یکی از کامپیوتر های دیگر ارسال می کند.تمام کامپیوتر های دیگر این اطلاعات را دریافت می کنند بدون این که به این اطلاعات نیازی نداشته باشند.

فقط توجه داشته باشید که این شبکه از هاب استفاده شده باشد.

استفاده از هاب چه مزایایی برای ما دارد؟

استفاده از هاب در مواقعی پیشنهاد نمی گردد.غیر از این که این نوع شبکه امنیتی بالا نداشته باشد می توانید از هاب استفاده کنید.

استفاده از هاب به این نوع می باشد که شما اطلاعاتی را به دست تمام کارمندانتان برسانید مانند ارسال اطلاعیه و برنامه کاری.

سوئیچ شبکه چیست؟

این نوع ابزار را در مقالات قبل مورد بررسی قرار دادیم.اما در این مقاله به بررسی دوباره آن برای کاهش زمان برای شما عزیزان گرامی اطلاعاتی را قرار می دهیم.

با استفاده از این ابزار شما میتوانید چندین کامپیوتر یارانه را به یکایک متصل کنید.

بعد از این که اولین اطلاعات ارسال گردید،سوئیچ جدولی را در اختیار شما قرار می دهد که ابزار های متصل در آن شبکه  را با مک آدرس به یک دیگر متصل می کند.

سوئیچ بر خلاف هاب،توانایی شناسایی تفاوت ها بین رایانه ها با استفاده از مک آدرس را دارد.

این ابزار می تواند با استفاده از جدول مک آدرس کامپیوتر ها و ابزار های متصل به آن را مشخص کنند که هر کدام یک از این نوع ابزار به چه پورتی متصل می باشد.

استفاده از سوئیچ چه مزایایی دارد؟

در هنگامی که شما خواستار ایجاد شبکه ی جدیدی هستید.هاب به دلیل این که دارای قیمت پایین تری می باشد مورد پیشنهاد قرار می گیرد.

اما استفاده از هاب باعث جذب ترافیک بالاتری می باشد شما می توانید با استفاده از سوئیچ این ترافیک را پایین بیاورید.

با استفاده از سوئیچ می توانید رایانه ی مورد نظر خود را برای ارسال اطلاعات با استفاده از مک آدرس این اقدام را انجام دهید.

برای درک بهتر شما میخواهید اطلاعاتی را برای کامپیوتر شماره 2 به کامپیوتر شماره 5 انتقال دهید.با این کار فقط اطلاعاتی که میخواهید ارسال کنید به کامپیوتر شماره5ارسال خواهید کرد و دیگر به سایر این کامپیوتر ها اطلاعاتی ارسال نمی گردد.

استفاده از این ابزار باعث بالا رفتن امنیت شبکه تان می شود چرا که ممکن است اطلاعاتی را میخواهید برای یک کامپیوتر ارسال کنید این اطلاعات حاوی اسنادی بسیار مهم می باشد که شما نمی خواهید که افراد دیگر این اطلاعات را مشاهده کنند.

کاربرد روتر، سوئیچ و هاب در شبکه این امکان را به شما می دهد که برای ایجاد شبکه ایی جدید برای خرید هر یک از آن ها اقدام نمایید.

کاربرد روتر، سوئیچ و هاب در شبکه

روتر چیست؟

روتر ها ابزاری می باشند که توانایی ارسال و دریافت اطلاعات را دارا می باشند.

روتر ها دارای جدولی می باشند که آدرس های این اطلاعات را نشان می دهند.به مقصد رسیدن این اطلاعات با استفاده از آدرس صورت می گیرد. استفاده از روتر هنگامی انجام میگیردکه شما کمی خواهید شبکه ی داخلی خودتان را به یک شبکه ی بزرگتری مانند اینترنت را انجام می دهند.

این ابزار اطلاعات مورد نظر شما را به سمت اینترنت ارسال می کنند تا عمل پردازش انجام گیرد.

استفاده از روتر چه مزایایی دارد؟

استفاده از روتر مزایایی دارد که به شرح زیر می باشد.

  • امکان به اشتراک گذاشتن ابزار هایی مانند پرینت را دارد.
  • روتر های جدید این قابلیت را دارا می باشند که IP های داخلی یک شبکه را در کنارIPهای بیرونی در اختیار کاربران قرار می دهد.
  •  برای محافظت از شبکه‌ی داخلی از فایروال استفاده می کند.
  • از اتصال بیسیم یا وای فای را به گچت ها امکان را می دهد.
  • پشتیبانی از اتصال وای فای برای که امکان متصل کردن گجت‌های وای فای را به روتر فراهم می‌کند.

در این مقاله به بررسی کاربرد روتر، سوئیچ و هاب در شبکه پرداخیتم. اکنون دید جامعی از این سه ابزار در شبکه دارید و میتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *