همه چیز در مورد کابل زوج به هم تابیده

وقتی شبکه ای راه اندازی میشود. برای انتقال داده به انواع کابل نیاز داریم. با توجه به نیازمندی شبکه از انواع کابل ها استفاده میکنند این که مسافتی که داده ها باید انتقال یابند چه قدر استو داده ها با چه سرعتی باید منتقل شوند و محدودیت های هزینه برای کارفرما چه قدراست و چه تجهیزاتی سخت افزاری در شبکه استفاده شده است تعیین میکند چه نوع کابل شبکه ای برای پیکربندی شبکه ما مناسب است.

از آنجایی که کابل زوج به هم تابیده بیشترین استفاده در پیکربندی شبکه های محلی را دارند. درادامه سعی داریم در مورد این کابل شبکه بیشتر صبحت کنیم.

کابل زوج به هم تابیده نوعی کابل شبکه است در این نوع کابل، داده از یک جفت سیم مسی به هم تابیده عبور میکند. دو نوع کابل  زوج به هم تابیده وجود دارد: کابل زوج به هم تابیده با محافظ، کابل زوج به هم تابیده بدون محافظ. این نوع کابل به طور گسترده در انواع زیرساخت و برای انتقال داده و صدا استفاده می شود.

گاها شبکه کابل زوج به هم تابیده به دلایل مختلف نسبت به کابل کواکسیال ترجیح داده میشود. کابل کواکسیال شامل یک سیم منفرد و ضخیم تر است. توجیح اصلی کسانی که از کابل زوج به هم تابیده به جای کابل کواکسیال استفاده میکنند این است که  که کابل زوج به هم تابیده شعاع خمش بالاتری دارد، خاتمه آن آسان تر است و تطبیق پذیری آن نیز با توپولوژی های مختلف شبکه بیشتراست.

کابل زوج سیم به هم تابیده

دربرخی انواع این کابل دوراین سیم مسی به هم تابیده را یک روکش میپوشاند. به این نوع کابل زوج به هم تابیده، کابل زوج به هم تابیده با محافظ میگویند که به STP  معروف است. در نوع دوم، کابل زوج به هم تابیده بدون روکش است، به این نوع کابل زوج به تابیده کابل زوج سیم تابیده بدون محافظ یا UTP میگویند. برای درک توضیحات به عکس توجه کنید.

کابل شبکه

کاربرد اصلی UTP بیشتر درتاسیسات اترنت است. کابل STP در مقایسه با UTP گرانتر و سخت تر است. سیگنال از زوج سیم به هم تابید عبور میکند. شیلد محافظی که در نوع STP وجود دارد نقش کم کننده تداخل الکترومغناطیسی و رادیویی را ایفا میکند.

 کابل زوج سیم به هم تابیده بدون محافظ UTP

کابل زوج سیم بدون محافظ (UTP) نوعی کابل مسی است که  در سیم کشی تلفن گرفته تا پیکربندی شبکه های محلی (LAN) استفاده می شود. پنج نوع کابل UTP وجود دارد – که برای نام گزاری آن از پیشوند CAT استفاده میکنند- که هر کدام از پهنای باند متفاوتی پشتیبانی می کنند.

کابل شبکه

انواع کابل UTP

پنج دسته کابل UTP توسط استاندارد TIA/EIA 568 تعریف شده است:

CAT3: امروزه به ندرت استفاده می شود، CAT3 معمولاً در خطوط تلفن استفاده می شود. سرعت 10 مگابیت در ثانیه تا 100 متر را پشتیبانی می کند.

CAT4: معمولاً در شبکه های توکن استفاده می شود، CAT4 از سرعت 16 مگابیت در ثانیه تا 100 متر پشتیبانی می کند.

CAT5: در شبکه های محلی مبتنی بر اترنت مورد استفاده قرار میگیرد، CAT5 شامل دو جفت کابل به هم تابیده است. سرعت 100 مگابیت در ثانیه تا 100 متر را پشتیبانی می کند.

CAT5e: در شبکه های محلی مبتنی بر اترنت مورد استفاده قرار میگیرد، CAT5e شامل چهار جفت کابل زوج به هم تابیده است. سرعت 1 گیگابیت در ثانیه برای 100 متر را پشتیبانی می کند.

CAT6: CAT6 که در شبکه های LAN مبتنی بر اترنت و شبکه های مرکز داده استفاده می شود، شامل چهار جفت کابل به هم تابیده است و سرعت 1 گیگابیت در ثانیه تا 100 متر و 10 گیگابیت در ثانیه تا 50 متررا پشتیبانی می کند.

برای شناسایی هر نوع کابل زوج سیم به هم تابیده کد رنگی تعریف شده است.

رایج ترین کانکتور مورد استفاده این کابل UTP RJ-45 است.

  کاربردهای کابل UTP

کابل های UTP بیشتر برای شبکه های LAN استفاده می شوند. از این کابل در انتقال صد و داده  با سرعت پایین و بالا استفاده میکنند.

کابل زوج سیم به هم تابیده با محافظ STP

در این کابل هر زوج سیم به هم تابیده شده توسط یک فویل فلزی  یا شبکه سیمی بافته شده در برگرفته شده است.  یک هادی عایق نیز کل این زوج های سیمی را در بر میگیرد. برای درک توضیحات به شکل نگاه کنید.

این محافظ که یک فویل فلزی است نقش کم کننده نویز و تداخلات الکترومغناطیسی و رادیویی را بازی میکند.

دسته بندی کابل  STP

IBM Type 2A ترکیبی ترکیبی از کابل داده STP و کابل صوتی CAT3 در یک jacket

BM Type 1A  تا سرعت 300 مگابیت بر ثانیه

IBM Type 6A

IBM Type 1 میتواند داده ها را تا سرعت 20 مگابیت بر ثانیه ارسال می کند.

این کابل در مقایسه با نوع UTP گران تر است و نصب و راه اندازی و نگهداری مشکل تری نیز دارد ولی در برابر تداخل ایمن تر است.

این که بگوییم کدامیک از این کابل ها بهتر است واقعا بدون در نظر گرفتن شبکه امکان پذیرنیست، مهندس شبکه با توجه به نیازمندیهای سخت افزاری و محدودیت های هزینه ای که دارد در این باره تصمیم گیری میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.