سوکت کابل شبکه

سوکت شبکه چیست؟

سیستم عامل برنامه ها با یکدیگر صحبت نمی کنند، بلکه این پردازش ها هستند که عمل ارتباط با یکدیگر را فراهم می سازند. در حقیقت پردازش ها برنامه هایی هستند که درون و بین یک سیستم انتهایی در حال اجرا می باشند و زمانی که پردازش ها بر روی یک سیستم در حال اجرا هستند.

می توانند با یکدیگر و با دیگر پردازش های مابین خود ارتباط برقرار نمایند. ارتباط این پردازش ها از طریق مبادله پیام صورت می گیرد.

در طی یک فرآیند ارتباطی میان یک جفت پردازش، آن پردازشی را که پیش قدم در ارتباط باشد را پردازش Client و پردازشی را که در حال انتظار برای اتصال و آغاز فرآیند مبادله است را پردازش Server می نامند. یک پردازش، پیام های ارسالی و یا دریافتی خود را از طریق یک نرم افزار واسط شبکه که اصطلاحآ سوکت نام دارد، از درون شبکه عبور می دهند.

در واقع سوکت شبکه یکی از نقاط پایانی یک ارتباط دو طرفه میان دو برنامه در حال اجرا در شبکه می باشد. سوکت به یک عدد پورت اتصال می یابد، تا لایه TCP شبکه بتواند برنامه موردنظر جهت ارسال اطلاعات را تشخیص دهد.

برای درک بهتر، پردازش ها را همانند یک خانه در نظر بگیرید و سوکت را درب ورودی خانه تصور کنید. زمانی که یک پردازش قصد دارد پیامی را به سوی پردازش دیگری ارسال کند.

، پیام های خود را از طریق درب ورودی و خروجی خانه(همان سوکت) خارج می کند و هنگامی که پیام وارد سیستم انتهایی مقصد می شود، پیام از درون سوکت پردازش تحویل گرفته می شود.

بنابراین سوکت یک قطعه فیزیکی کوچک است که در انتهای کابل‌ها نصب می شود. کابل شبکه با وجود سوکت می‌تواند به تجهیزات اکتیو و پسیو اتصال یابد. هدف استفاده از انواع سوکت شبکه ایجاد یک اتصال راحت، سریع، باکیفیت، کارآمد و سازگار با دیگر تجهیزات شبکه می باشد.

انواع سوکت های شبکه

سوکت شبکه از مهمترین تجهیزات شبکه بشمار میرود. سوکت ها دارای پین های مسی می باشند که تعداد و قطر آن ها، انواع سوکت را تشکیل می دهند. به این پین ها کانکتور RJ نیز می گویند. RJ مخفف عبارت Registered Jack می باشد که انواع مختلفی دارد. پرکاربردترین انواع سوکت کابل شبکه به شرح زیر است:

 • سوکت RJ11
 •  RJ45
 •  RJ48

نحوه سوکت زدن کابل شبکه

سوکت زدن، اتصال کابل شبکه تابیده‌ شده به سوکت شبکه می باشد. در راه‌ اندازی شبکه به کابل‌ هایی با طول مشخص نیاز است که به این نوع سوکت متصل باشند. برای سوکت زدن باید کابل شبکه را به طور صحیح به کانکتورهای RJ45 متصل نماییم(دو سر آن را سوکت بزنیم).

سوکت کابل شبکه

برای سوکت زدن کابل شبکه به ابزار زیر احتیاج داریم:

 • کابل شبکه: کابل اصلی‌ترین جزء است. انتخاب کابل شبکه با نوع کاربری و نیاز شما از شبکه رابطه‌ی مستقیم دارد.
 • سوکت شبکه(RJ-45): قطعه‌ای که به دو سر کابل وصل می شود تا بتوانیم کابل را به تجهیزاتی مانند کیستون، روتر و سوئیچ اتصال دهیم.
 • آچار شبکه: ابزاری که کابل شبکه را به سوکت RJ-45 پانچ می‌کند.
 • استریپر (Stripper): ابزاری که جهت جداکردن روکش کابل شبکه استفاده می شود.
 • تستر کابل: تستر کابل ابزاریست که به کمک آن از درست بودن اتصال کابل شبکه به سوکت شبکه اطمینان حاصل می کنیم.
 • روکش یا کاور سوکت شبکه: استفاده از کاور باعث می شود تا کابل و سوکت در حین جابه‌جایی آسیب کمتری ببیند. همچینین کابل از نظر ظاهری جلوه زیباتری داشته باشد.
 • سیم‌چین: برای بریدن سیم‌های اضافی استفاده می شود.

طریقه سوکت زدن:

 • ابتدا باید روکش کابل را جدا نماید. می‌توانید این کار را به‌ وسیله‌ی سیم‌چین یا تیغ موکت بری انجام دهید. توجه داشته باشید که نباید کابل را بیش از حد لخت کنید، زیرا به روکش سیم‌ها آسیب میرسد و بعد از مدتی اتصالی به وجود میاید. اندازه استاندارد برای قسمت بدون روکش در سوکت زدن کابل حدود 1.5 تا 2 سانتی متر است.
 • زمانی که روکش کابل شبکه را جدا نمودید، خواهید دید که سیم‌ها در 4 زوج، به هم تابیده شده می باشند. پیچ و تابی که در زوج‌ها وجود دارد بمنظور حذف نویزها است. این سیم‌ها را از هم جدا کرده و طبق استاندارد مد نظر سیم‌ها را صاف کنید و کنار هم قرار بدهید.
 • سپس باید طول سیم‌ها را با یکدیگر یکسان کنید تا زمان پانچ کردن سوکت، به مشکل بر نخورید.
 • حال اگر از قرار دادن سیم به صورت درست مطمئن می باشید باید با آچار شبکه (Crimping Tool) سوکت رو پانچ کنید. توجه داشته باشید که به اندازه‌ای فشار وارد کنید که صدای پانچ شدن سوکت را بشنوید.
 • برای اطمینان از درست پانچ شدن سیم‌ها در زیر تیغه‌ها، کابل را کمی بکشید تا از شل نبودن سیم‌ها مطمئن شوید.سپس رنگ‌بندی کابل شبکه را دوباره چک کنید.
 • در این مرحله نوبت به تست کابل شبکه و اتصال صحیح سوکت می رسد.

تست کابل شبکه

پس از انجام مراحل ذکر شده، می بایست از کابل تست گرفته شود تا از صحت نحوه عملکرد آن اطمینان حاصل نماییم. برای این کار باید از تستر کابل شبکه استفاده نمود.

انواع تستر های کابل شبکه

تستر ها ی که طول کابل را نشان می دهند.

قطع شدن سیم را در طول مسیر نشان می دهند.

سرعت کابل را مشخص می‌کنند.

ترتیب قرارگیری سیم ها را نشان می دهد.

رنگ‌بندی سوکت‌ها

برای اینکه فرآیند سوکت زدن. کابل شبکه به درستی اعمال شود،. می بایست به یکسری .نکات مهم توجه کنیم. مهمترین این نکات.، توجه به رنگ‌بندی سیم‌ها در. هنگام. سوکت. زدن. است.

استاندارد T-568A: این استاندارد تا سال 2000 مورد استفاده قرار می گرفت و امروزه دیگر از این استاندارد استفاده نمی شود. طبق این استاندارد رنگ بندی در سوکت از سمت راست به صورت زیر است:

قهوه ای، قهوه ای/ سفید، نارنجی، آبی/ سفید، آبی، نارنجی/ سفید، سبز، سبز/ سفید

استاندارد T-568B:  این استاندارد در سال2002. تنظیم. شده. است. و تا به امروز کاربرد دارد. و کمی در ترتیب رنگ‌بندی. با استاندارد قبلی متفاوت است. رنگ‌بندی. در این استاندارد. از سمت راست به شکل زیر است:

قهوه ای، قهوه ای/ سفید، سبز، آبی/ سفید، آبی، سبز/ سفید، نارنجی، نارنجی/ سفید

حرف آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا انواع سوکت کابل شبکه را به شما معرفی کنیم و همچنین از کاربردشان. سوکت به‌عنوان جزئی کوچیک اما بسیار تاثیرگذار در تجهیزات شبکه است که بی‌توجهی به کیفیت آن، میتواند عملکرد شبکه را تحت تاثیر قرار دهد.

انواع سوکت کابل شبکه در بازار موجود است که شما می‌توانید با توجه به نوع تکنولوژی شبکه‌ای که استفاده می‌کنید و کیفیتی که نیاز دارید، سوکت مد نظر خود را انتخاب کنید. ایجاد ارتباط میان شبکه و دستگاه‌های مختلف موضوع بسیار اهمیت دارد. این ارتباط بدون وجود سوکت شبکه امکان‌پذیر نخواهد بود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
واتساپ
تماس
پشتیبانی در پیام رسان ها